fot. PAP/Tomasz Gzell

Wicemin. S. Kaleta: Poprawki Senatu do noweli o Sądzie Najwyższym demolują polski system prawny i Konstytucję RP

Senackie poprawki do noweli o Sądzie Najwyższym demolują polski system prawny i Konstytucję RP – ocenił wiceminister sprawiedliwości, Sebastian Kaleta. Dodał, że te poprawki są realizacją polityki ustępstw i uległości wobec Brukseli. Na dzisiejszej konferencji w resorcie dziennikarze pytali o to, jak zachowa się Solidarna Polska podczas głosowania w Sejmie.   

Senat wprowadził we wtorek do przepisów poprawki, które diametralnie je przekształcają. Sprzeciwia się temu PiS wskazując, że zmiany mogą utrudnić odblokowanie środków z KPO. Stanowisko Solidarnej Polski w tej sprawie przedstawił wiceminister Sebastian Kaleta. Partia nie popiera pierwotnej noweli o SN, nie poprze też poprawek Senatu.

Jeżeli zachowamy się biernie, to prezydent może podpisać ustawę z tymi poprawkami, które demolują polski system prawny, polską konstytucję i stawiają polskie państwo w pozycji samoupokarzającej się, ponieważ poprawki opozycji zmierzają do tego, aby to Unia Europejska najpierw szantażowała Polskę finansowo, a opozycja, której nie podoba się wynik wyborczy demolowała polski system prawny, biorąc za zakładników Polaków, podważając miliony wydanych wyroków, co do treści których nie wątpliwości, bo nie są składane – zaznaczył polityk.

 

Senackie poprawki zakładają m.in. zniesienie Izby Odpowiedzialności Zawodowej i przeniesienie do Izby Karnej SN rozpatrywania spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów i prokuratorów. Do tej Izby mają trafić także ich sprawy immunitetowe. Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej 13 stycznia w Sejmie sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany w tzw. teście niezawisłości i bezstronności sędziego. Nad poprawkami do przepisów Niższa Izba Parlamentu ma głosować w przyszłym tygodniu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl