fot. PAP/Marcin Bielecki

Wiceadmirał Grady: Manewry Baltops 17 udoskonalą nasz potencjał bojowy

Razem jesteśmy silniejsi, a wspólne manewry Batlops 17 udoskonalą nasz potencjał bojowy – powiedział w Szczecinie wiceadmirał Christopher Grady. W niedzielę rano 50 okrętów wojennych z 14 państw opuści polski port i rozpocznie ćwiczenia na Morzu Bałtyckim.

„Zakończyliśmy działania portowe w Szczecinie i w niedzielę większość statków wyjdzie w morze, aby rozpocząć wspólne trwające 2 tygodnie ćwiczenia na Bałtyku” – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami na pokładzie duńskiego okrętu Absalon dowódca Naczelnego Dowodzenia i Wsparcia Wojsk NATO wiceadmirał Christopher Grady.

„Naszym celem jest szkolenie się w warunkach w jakich moglibyśmy prowadzić prawdziwą walkę w sytuacji rzeczywistego zagrożenia z powietrza, wody i lądu. W ramach manewrów Baltops 17 będziemy prowadzili kompleksowe, wymagające ćwiczenia, których celem jest poprawa międzynarodowej operacyjności” – wyjaśnił wiceadmirał Grady.

Jak zaznaczył, oprócz działań na pełnym morzu zaplanowano także ćwiczenia polegające na desancie od strony morza.

„Pierwszy desant żołnierzy będzie miał miejsce w Ventspils na Łotwie, drugi Putlos w Niemczech, a ostatni w Ustce w Polsce. Jednocześnie będą prowadzone szkolenia taktyczne z wykorzystaniem broni do zwalczania okrętów podwodnych oraz obrony przeciwlotniczej” – dodał.

„Baltops 17 to okazja by współpracować z flotą z państw, z którymi dotąd nie mieliśmy okazję ćwiczyć” – podkreślił dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża kpt. Krzysztof Zdonek.

„Szczególnie jesteśmy zadowoleni, że mamy szansę działać wspólnie z marynarką wojenną Stanów Zjednoczonych” – zaznaczył.

Baltops 17 to największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenia na Bałtyku. Bierze w nich udział ponad 4 tys. żołnierzy, 50 okrętów oraz ponad 50 statków powietrznych. Na Bałtyku będą ćwiczyć jednostki z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Stanów Zjednoczonych. Polska występuje w roli państwa gospodarza.

Marynarka Wojenna RP skierowała do udziału w ćwiczeniu pięć trałowców, dwa okręty transportowo-minowe oraz jeden okręt podwodny.

Manewry odbędą się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich Marynarki Wojennej RP, morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Ćwiczenia potrwają do 18 czerwca i zakończą się w niemieckiej Kilonii.

Organizatorem Baltops jest Dowództwo Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO (Naval Striking and Support Forces NATO – STRIKFORNATO).

W organizowanych od 1972 r. ćwiczeniach Baltops początkowo brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. W 1993 r. do manewrów zostały zaproszone państwa z byłego bloku wschodniego, w tym również Polska. Od tego momentu ćwiczenie są organizowane w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju.

PAP/RIRM

drukuj