fot. pixabay.com

WHO: Utworzono fundusz w wysokości 2,6 mld dolarów na finansowanie walki z polio

2,6 miliarda dolarów będzie wynosił dodatkowy fundusz na finansowanie walki z polio w ciągu najbliższych czterech lat – podała we wtorek w komunikacie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Decyzja zapadła podczas Światowego Szczytu Zdrowia, który przez ostatnie trzy dni odbywał się w Berlinie.

Według WHO finansowanie będzie wspierać globalne wysiłki na rzecz przezwyciężenia ostatnich przeszkód w zwalczaniu polio, szczepienia 370 milionów dzieci rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat i kontynuowania nadzoru nad chorobą w 50 krajach.

„Wykrycie nowych przypadków polio w tym roku w krajach, które wcześniej były wolne od tej choroby, są wyraźnym przypomnieniem, że jeśli nie osiągniemy naszego celu, jakim jest wyeliminowanie polio wszędzie, może ono pojawić się na całym świecie” – napisał Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

W komunikacie podkreślono, że decyzja o przeznaczeniu 2,6 miliardów dolarów na walkę z polio jest odzewem na apel ponad 3 tysięcy naukowców i ekspertów, w dziedzinie zdrowia ze 115 krajów, którzy wezwali świat do pełnego sfinansowania strategii zwalczania choroby po ponownym wykryciu przypadków zakażenia jej wirusem.

Dziki wirus polio występuje endemicznie tylko w dwóch krajach – Pakistanie i Afganistanie. W tym roku odnotowano jednak 29 przypadków zakażenia w innych miejscach na świecie, w tym nowe ogniska w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Wielkiej Brytanii.

„Żadne miejsce nie jest bezpieczne, dopóki polio nie zostanie wszędzie wyeliminowane. Dopóki wirus nadal istnieje, gdzieś na świecie może się rozprzestrzeniać – także w naszym kraju. Mamy teraz realną szansę na całkowite wyeliminowanie polio i chcemy wspólnie z niej skorzystać” – powiedziała na zakończenie Światowego Szczytu Zdrowia Svenja Schulze, szefowa niemieckiego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, które było współorganizatorem obrad.

Spośród krajowych rządów, najbardziej hojne są Stany Zjednoczone, które zadeklarowały, że na walkę z polio przeznaczą 114 milionów dolarów. Niemcy na ten cel chcą wyłożyć równowartość około 71 milionów dolarów, a Francja – ponad 49 milionów dolarów. 150 milionów dolarów zaoferowała międzynarodowa organizacja Rotary International.

Polio to zakaźna choroba wirusowa, kojarzona głównie jako choroba wieku dziecięcego, ale groźna również dla młodzieży i dorosłych. Objawy to dolegliwości w układzie pokarmowym, gorączka, bóle głowy, czasem obserwuje się też zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

U 1–2 procent chorych, polio może przybrać postacią porażenną, co skutkować może porażeniem mięśni, a w konsekwencji prowadzić może do niedowładów, niepełnosprawności ruchowej, paraliżu czy niewydolności oddechowej.

W Światowym Szczycie Zdrowia udział wzięli niektórzy szefowie państw, liczni ministrowie z całego świata, szefowie agencji międzynarodowych, przedstawiciele G7 i G20, Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej, a także liderzy społeczeństwa obywatelskiego i sektora prywatnego.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl