fot. flickr.com

Weszła w życie ustawa o sieci szpitali

W życie weszła dziś nowelizacja ustawy wprowadzająca tzw. sieć szpitali. Chodzi o zmiany w przepisach dotyczące świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.

Zgodnie z nimi utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń, czyli tzw. sieć szpitali. Placówki znajdujące się w niej będą miały zagwarantowaną umowę z NFZ i zostaną podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia.

Na funkcjonowanie systemu przeznaczonych będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, podkreślił, że dzięki zmianie przepisów zakończy się kontraktowanie świadczeń medycznych bez patrzenia na jakość usług.

– Uznano, że w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych, patrząc, jakie są placówki na tym terenie i chcąc zabezpieczyć te najważniejsze potrzeby zdrowotne pacjentów w danym regionie, od tych rzeczy najprostszych po te nawet skomplikowane procedury, uznano, że te szpitale warto wprowadzić do sieci i zagwarantować im na cztery lata pewne finansowanie. To po to, aby mogły się rozwijać i żeby pacjent był bezpieczny. Natomiast te pozostałe nie będą w sieci; nie są skazane na upadek, jak próbowała zarzucać opozycja. Będą poddane normalnej procedurze konkursowej, tak jak to było od kilkunastu lat – tłumaczył poseł PiS.

Nowelizacja ustawy o tzw. sieci szpitali została przyjęta przez Sejm pod koniec marca głosami posłów PiS. Przeciwne były wszystkie kluby opozycyjne.

W połowie kwietnia ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci będą obowiązywały od 1 października bieżącego roku.

RIRM

drukuj