fot. PAP/EPA

Wenezuela: Organizacje pozarządowe: 35 ofiar śmiertelnych, setki aresztowanych

Podczas antyrządowych protestów, które przetoczyły się przez Wenezuelę w ostatnim tygodniu, 35 osób zginęło, a 850 zostało aresztowanych – informuje w poniedziałek hiszpańska agencja prasowa EFE, powołując się na organizacje pozarządowe.

Rafael Uzcategui stojący na czele organizacji obrońców praw człowieka Provea oświadczył na konferencji prasowej, że organizacja dysponuje nazwiskami tych, którzy zginęli, a także informacjami dotyczącymi okoliczności ich śmierci. Dane te zebrano z pomocą Wenezuelskiego Obserwatorium Konfliktów Społecznych (OVCS) – powiedział Uzcategui.

Poinformował m.in., że 10 osób zginęło w Caracas, 8 w stanie Bolivar graniczącym z Brazylią, 4 w stanie Portuguesa w środkowej części kraju. Podkreślił, że wszystkie ofiary pochodziły z biednych rejonów i że wszystkie zostały zastrzelone. O zabicie tych ludzi Provea oskarża rządowe siły specjalne (FAES), twierdząc, że ich oddziały operują na obszarach zamieszkanych przez najbiedniejszych, kierując się „logiką wojny i logiką eksterminacji”.

Organizacja obrońców praw człowieka Foro Penal poinformowała, że większości aresztowań dokonano na obszarach zamieszkanych przez najbiedniejszych, gdzie od zeszłego tygodnia dochodzi do największych antyrządowych protestów.

23 stycznia przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Wenezueli Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem państwa, uznając rządy prezydenta Nicolasa Maduro za nielegalne.

Przejęcie władzy przez Guaido uznały Stany Zjednoczone, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich – Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich – Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia – wystosowało w sobotę ultimatum, zapowiadając, że jeśli Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów w ciągu ośmiu dni, również uznają Guaido.

Rosja zadeklarowała w zeszłym tygodniu, że uznaje Maduro za prawomocnego prezydenta Wenezueli, a jego rząd za legalny.

Wenezuelska opozycja rozpoczęła w niedzielę kampanię w wojsku i policji, rozdając ulotki z tekstem ustawy w sprawie amnestii dla żołnierzy i oficerów, którą uchwalił opozycyjny parlament.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl