Węgry: Wygrana partii Fidesz

Centroprawicowa partia Fidesz odniosła zdecydowane zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech zdobywając ponad 44 proc. głosów. O sukcesie może mówić też skrajnie prawicowy Jobbik, który przekroczył poziom 20 proc. głosów.

Według prawie ostatecznych wyników wyborów, po przeliczeniu 96 proc. oddanych kart do głosowania, Węgierski Związek Obywatelski obecnego premiera Viktora Orbana zdobył 44,61 proc. głosów i może liczyć na ok. 133 miejsca w parlamencie.

Panie i panowie, z należytą pokorą i godnością, która nam przystoi, możemy powiedzieć bez żadnych wątpliwości i niepewności, które zostały rozwiane – Wygraliśmy – mówił Viktor Orban, premier Węgier.

Wynik partii jest nieco gorszy niż w poprzednich wyborach cztery lata temu kiedy Fidesz zdobył 52,7 proc. głosów, ale, jeśli się potwierdzi, wystarczy do uzyskania większości 2/3 głosów w parlamencie, w którym liczba posłów została zmniejszona – zgodnie z ostatnimi zmianami w konstytucji – z 386 do 199. 133 miejsca dałyby Fideszowi możliwość samodzielnego wprowadzania poprawek do konstytucji – ale większością zaledwie 1 głosu. Sukces odniósł skrajnie prawicowy Ruch na Rzecz Lepszych Węgier (Jobbik) zdobywając 20,66 proc. głosów, czyli przekraczając po raz pierwszy próg 20 proc. Może liczyć na ok. 23 reprezentantów w parlamencie. Cztery lata temu Jobbik wszedł do parlamentu z 15,86 proc. głosów. Przywódca Jobbiku Gabor Vona oznajmił, że jego ugrupowanie jest obecnie „najsilniejszym narodowo-radykalnym ugrupowaniem” w Unii Europejskiej.

Nie zdołaliśmy osiągnąć celów, jakie sobie założyliśmy w ubieganiu się o indywidualne mandaty, ale zdobyliśmy ponad 20 proc. głosów, w co wielu ludzi nie wierzyło. Popularność Jobbiku jest coraz większa – powiedział Gabor Vona, przywódca partii Jobbik.

Zwycięstwo Orbana to zasługa jego skutecznej polityki. Rząd zmniejszył deficyt budżetowy do 3 % PKB, spłacił swoje zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Spadło także bezrobocie, a węgierskie rodziny otrzymały realne wsparcie finansowe. Od 2012 na Węgrzech obowiązuje nowa konstytucja, która odwołuje się do wartości chrześcijańskich oraz zawiera zapisy chroniące życie oraz małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl