fot. pixabay.com

Węgry: V. Orban zwrócił się do parlamentu o głosowanie za przyjęciem Szwecji do NATO

Premier Węgier, Viktor Orban, podczas otwarcia wiosennej sesji parlamentu zwrócił się do izby o zagłosowanie za przyjęciem Szwecji do NATO.

Premier zapowiedział przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego już w piątek, podczas spotkania w Budapeszcie ze szwedzkim premierem Ulfem Kristerssonem.

Polityk stwierdził, że było kilka prób ingerencji zewnętrznej w decyzję Węgier w sprawie Szwecji, ale „Węgry są suwerennym krajem, nie pozwalają innym dyktować sobie warunków”.

Przystąpienie Szwecji do NATO wzmocni bezpieczeństwo Węgier – ocenił Orban.

Poseł opozycyjnego ugrupowania Dialog (Parbeszed), Bence Tordai, wezwał izbę do minuty ciszy dla uczczenia pamięci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który zmarł w rosyjskim łagrze. Posłowie Fidesz-KDNP oraz skrajnie prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank) nie wstali z ław.

Zgodnie z harmonogramem, parlament ma w poniedziałek zagłosować za wnioskiem o przystąpienie Szwecji do NATO, który czekał w izbie od połowy 2022 roku, oraz wybrać nowego prezydenta.

Węgry jako ostatni kraj Sojuszu zaakceptują akcesję Szwecji do NATO.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl