fot. PAP/Marcin Obara

Węgry: ukoronowano kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Koronacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w bazylice św. Stefana w Budapeszcie dokonał w piątek podczas uroczystej Mszy św. prymas Węgier, ks. kard. Peter Erdoe, w obecności licznie zgromadzonych wiernych.

Korony dla Matki Bożej i Dzieciątka, poświęcone w środę w Częstochowie, zostały wykonane przez polskiego artystę Marka Ganewa. Do bazyliki wnieśli je ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek oraz węgierski wiceminister ds. zasobów ludzkich odpowiedzialny za kontakty z Kościołami i narodowościami Miklos Soltesz.

W koronę dla Matki Bożej wpisane są herby Polski i Węgier, a także dwie postacie: św. Stefana, który powierzył naród węgierski Maryi, i św. Jana Pawła II.

W koronacji uczestniczyli przedstawiciele władz obu krajów, w tym szef parlamentu węgierskiego Laszlo Koever i marszałek Senatu Stanisław Karczewski, a także biskupi węgierscy i liczni przedstawiciele Polonii mieszkającej na Węgrzech oraz wierni z Polski i Węgier. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował ks. bp Wiesław Lechowicz.

Ks. kard. Erdoe zaznaczył, że kult Matki Bożej potrafi połączyć sąsiednie narody, a jej matczyna opieka do dziś pomaga przejść wszelkie historyczne trudności.

To ważne, byśmy mieli rzeczywisty, prawdziwy obraz swojej przeszłości, tożsamości naszego narodu i obecnych wartości” – zaznaczył ks. kard. Erdoe.

W kulminacyjnym momencie Mszy św., po dokonaniu koronacji obrazu, zespół Regle z Poronina wykonał pieśń „Madonno, Czarna Madonno”.

Marszałek Karczewski powiedział, że była to „uroczystość ważna dla nas, Polaków. Polaków mieszkających tutaj na Węgrzech i również Węgrów. Przecież paulini na Jasną Górę przybyli z Węgier” – zaznaczył.

GALERIA

 

PAP/RIRM

drukuj