Węgry: Orban rozmawiał z Erdoganem m.in. o współpracy wojskowej

Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że wzmocnienie współpracy wojskowej i gospodarczej oraz współpraca w walce z terroryzmem były w poniedziałek tematem jego rozmów z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Budapeszcie.

„Poziom współpracy wojskowej między dwoma krajami był dotąd niski, teraz to zmienimy. Zamierzamy wypracować silną współpracę przemysłu wojskowego” – oświadczył Viktor Orban na wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu spotkania.

Podkreślił, że celem Węgier jest zbudowanie nowoczesnej i zdolnej do uderzenia armii narodowej.

„Liczymy tu na współpracę z Turcją: wojskową, specjalistyczną i zbrojeniową” – zaznaczył.

Viktor Orban przypomniał, że kilka lat temu podczas wizyty Erdogana w Budapeszcie strony zadeklarowały zamiar podniesienia dwustronnej wymiany handlowej do 5 mld dol., co jeszcze się nie spełniło. Zaznaczył jednak, że w 2017 r. wymiana ta osiągnęła rekordowy poziom 3 mld dol., a w pierwszej połowie tego roku zanotowano dalszy 19-procentowy wzrost.

Poinformował też, że węgierski Eximbank otworzył w celu wsparcia węgiersko-tureckiej współpracy gospodarczej linię kredytową wartości 420 mln dol.

Prezydent Erdogan powiedział, że zapewnił Viktora Orbana, iż tureckie linie lotnicze uruchomią bezpośrednie połączenie lotnicze Budapesztu z Bombajem.

Podziękował też Węgrom za odnowienie mauzoleum XVI-wiecznego derwisza Guel Baby (Ojca Róż) w Budapeszcie. Guel Baba przybył do Budy w 1541 r. wraz z wojskami tureckimi i tu zmarł.

Pytany o dążenia Turcji do integracji z UE, premier Orban oświadczył, że Węgry popierały i będą popierać Turcję, a Europa powinna zdecydować, czego chce, bo jeśli rzeczywiście chce być światowym graczem, musi znaleźć formułę współpracy z Turcją.

„To, co teraz robimy, jest nieszczere” – dodał, podkreślając, że otwarto dużo rozdziałów negocjacyjnych z Turcją, a jednocześnie ważne państwa członkowskie mówią, że nigdy nie zostanie ona przyjęta.

Prezydent Erdogan przybył na Węgry z dwudniową wizytą na zaproszenie prezydenta Węgier Janosa Adera. We wtorek weźmie udział w Węgiersko-Tureckim Forum Handlowym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl