Węgry: Konferencja z okazji 200-lecia pieśni „Boże, coś Polskę”

Konferencję z okazji 200. rocznicy powstania pieśni „Boże, coś Polskę”, poświęconą jej historii oraz recepcji na Węgrzech, zorganizowały w czwartek ambasada Polski oraz Instytut Polski w Budapeszcie.

Wśród tematów poruszanych przez historyków i literaturoznawców węgierskich i polskich są m.in. historia pieśni, różne wersje jej refrenu, jej znaczenie w kontekście niektórych innych hymnów europejskich, a także kult Tadeusza Kościuszki w XIX-wiecznym Krakowie.

„Obchodzimy w tym roku 200-lecie – można powiedzieć – alternatywnego hymnu polskiego. Sam tekst powstał dwa lata wcześniej, w 1816 r., ale właściwie swoją funkcję, przy której potem trwał przez dziesięciolecia i która jest żywa do dzisiaj, uzyskał dopiero dwa lata później” – zaznaczył, otwierając konferencję ambasador Jerzy Snopek, pomysłodawca spotkania.

Jak podkreślił, istnieją „świetne świadectwa recepcji węgierskiej tego tekstu”, i to głębokiej recepcji, która nie ograniczała się do przekładów czy parafraz, ale żyła w praktyce społecznej. Jerzy Snopek zauważył w tym kontekście, że historyk literatury i znawca stosunków polsko-węgierskich prof. Istvan Csaplaros wspominał, że w jego rodzinie też śpiewano tę pieśń.

O tym, że pieśni „Boże, coś Polskę” nauczył się po węgiersku od swego ojca, mówił też w wykładzie otwierającym konferencję pisarz i dyplomata Attila Szalai, opowiadając o szczególnych momentach, w których miał okazję ją śpiewać i słyszeć – np. podczas pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 r. czy podczas uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim 1 sierpnia 1982 r., a więc po wprowadzeniu stanu wojennego.

Konferencja rozpoczęła się od wykonania pieśni w obu wersjach językowych przez kościelnego kapelmistrza Arpada Palmaiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl