PAP/Łukasz Gągulski

We wtorek odnotowano 263 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; zmarło 21 osób

Tylko we wtorek odnotowano 263 nowe przypadki zakażenia koronawirusem.  Zmarło 21 osób. Są także dobre informacje. Rośnie liczba ozdrowieńców. Od początku pandemii to blisko 1300 osób.

W całej Polsce trwa walka z koronawirusem. Każdego dnia wykonywane są testy w kierunku Covid-19. W ciągu ostatniej doby wykonano ich ponad 10 tysięcy. Jednocześnie sprawdzana jest skuteczność szybkich testów antygenowych.

– W tej chwili przechodzą walidację, czyli są sprawdzane, czy są wiarygodne.  Pierwsze dane, które otrzymujemy z Państwowego Zakładu Higieny, są bardzo optymistyczne. Czekamy na wyniki i ewentualną opinię dwóch szpitali warszawskich, czyli szpitala zakaźnego i jednoimiennego, bo testy też tam trafiły – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Resort zdrowia wiąże także duże nadzieje na leczenie koronawirusa osoczem krwi pobranym od ozdrowieńców. Za kilka dni będzie wiadomo, czy taka metoda leczenia daje efekty.

– Jest to tak jak krew – lek, którego nie da się w inny sposób wyprodukować. To są przeciwciała, które mogą pomóc tym osobom najbardziej ciężko chorym na zakażenie koronawirusem. W wielu krajach już to jest prowadzone. U nas też rozpoczynamy to w ośrodku w Lublinie – wyjaśnił wiceminister zdrowia.

Niepokojąca  sytuacja wciąż panuje w Domach Pomocy Społecznej. O sytuacji w tych ośrodkach, za które odpowiadają samorządy, rozmawiał we wtorek z prezydentami miast premier Mateusz Morawiecki.

– Rząd tutaj ze względu na sytuację, która występuje w nieco ponad dwudziestu samorządach, w nieco ponad dwudziestu DPS-ach, rząd zdecydował się na  skierowanie odpowiedniej pomocy w postaci dodatkowego sprzętu właśnie dla tych placówek – oznajmił rzecznik rządu Piotr Müller.

W tym tygodniu rząd ma przedstawić także rozwiązania w sprawie dodatkowych środków dla samorządów.

– Tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe, ale również, żeby realizować zadania, które wynikają wprost z obowiązków zadań własnych poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego – tłumaczył Piotr Müller.

Także Ministerstwo Zdrowia planuje rozwiązania, które zrekompensują finansowo osobom pracującym w DPS-ach pracę tylko w jednym takim ośrodku. Pod koniec tygodnia zapadną decyzje dotyczące kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

TV Trwam News

drukuj