fot. flickr.com

We Francji podniesiono alarm. IS szykuje serię zamachów?

We Francji podniesiono alarm, po uzyskaniu zeznań członków rozbitych islamistycznych bojówek, z których wynika, że Państwo Islamskie szykuje serię zamachów na miarę tych z 11 września 2001 r. Terroryści planują m.in. równoległe ataki na największe francuskie galerie handlowe.

Prokuratura w Paryżu wskazuje, że głównym wrogiem Państwa Islamskiego jest właśnie Francja, ze względu na m.in. interwencje zbrojne w Syrii czy Iraku.

Poseł PiS-u Witold Waszczykowski z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych podkreśla, że trzeba do tych informacji podchodzić bardzo poważnie.

­ – To może być realne zagrożenie, dlatego, że rzeczywiście Francja była krajem mocno zaangażowanym w wojnę przeciwko terroryzmowi. Jest też krajem mającym rozliczne interesy w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Kilka miesięcy temu doszło do tragicznej sytuacji, kiedy grupy uzbrojonych ludzi napadła na jedną z redakcji medialnych, gdzie rozstrzelano całą grupę redaktorów. Mam nadzieję, że służby francuskie bardzo skrupulatnie sprawdzają swoje granice i tych, którzy przybywają do Francji, współpracują ze służbami europejskimi innych państw, przeszukują również ludzi, którzy wdarli się do Europy w ostatnich kilku miesiącach – zwraca uwagę poseł Witold Waszczykowski.

Jak podają francuskie służby, Francja jest gotowa na ataki terrorystyczne.

RIRM

drukuj