Wchodzi w życie Konstytucja Biznesu

Co nie jest prawnie zabronione, będzie dozwolone oraz klauzula pewności i szybkości rozstrzygania sporów na rzecz przedsiębiorcy – to tylko niektóre z głównych zapisów ustawy Konstytucji Biznesu. Dzisiaj nowe prawo dla przedsiębiorców wchodzi w życie.

Konstytucja Biznesu to pakiet 5 ustaw, które w sposób przejrzysty mają określać fundamenty ustroju gospodarczego Polski. Dla firm ma być „kartą praw podstawowych”, która obejmie podstawowe zasady prowadzenia biznesu i przysługujące przedsiębiorcom gwarancje.

– Są dwa fundamenty, na których ona się opiera. Pierwszy to jest ta pozycja ustrojowa przedsiębiorcy, którą ma gwarantować, że co nie jest zakazane prawnie, jest dozwolone, klauzula pewności, klauzula szybkości rozstrzygania sporów na rzecz przedsiębiorcy. I wreszcie pewien zestaw praktycznych rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej – wskazała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Dotychczas początkujący przedsiębiorca musiał ponosić wszystkie obciążenia publicznoprawne związane z działalnością gospodarczą. Prowadziło to do znacznego wzrostu kosztów, które nawet przewyższały początkowe przychody firmy. Prawo przedsiębiorców wychodzi naprzeciw początkującym przedsiębiorcom i przyznaje im tzw. ulgę na start.

– Od tego pasa startowego, czyli 6-miesięcznego okresu od rejestracji działalności gospodarczej, w której przedsiębiorca nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne – dodała Jadwiga Emilewicz.

To bardzo dobry sygnał dla przedsiębiorców – zaznaczył socjolog dr Jakub Koper. W każdej chwili przedsiębiorca będzie mógł zrezygnować z ulgi na start i dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Będzie mógł także zdecydować, że od pierwszego dnia działalności gospodarczej będzie opłacał składki i podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej działalności.

– Mamy tutaj pełną wolność. On tego nie musi robić. Jeśli miał dobrze zrobiony biznes plan, jeśli wie, co chce robić, rozpoznał rynek, to dla niego będzie to bez znaczenia. Jeśli wystartuje z pomysłem i on wystrzeli, dla niego to nie będzie kwestia pieniędzy. Podejrzewam, że będzie płacił. Także budżet państwa na tym nie straci – zauważył dr Koper.

Przedsiębiorca nadal jednak będzie podlegał obowiązkowi opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Konstytucja Biznesu ma na celu także usprawnić relacje pomiędzy przedsiębiorcą a urzędnikiem – powiedział wiceminister finansów Paweł Cybulski.

– W tej chwili naszym celem i największą bolączką jest to, żeby zejść niżej, przekazać to za pomocą odpowiednich komunikatów, odpowiednich wytycznych, odpowiednich spotkań, szkoleń z urzędnikami, żeby zmienić tę mentalność, która jeszcze czasami występuje na niekorzyść obywateli – zwrócił uwagę Paweł Cybulski.

Jak dodał, Konstytucja Biznesu nie będzie jedynie suchym zapisem na papierze. To wyzwanie, a zarazem wskazanie, w którym kierunku należy iść, by poprawić sytuację przedsiębiorców.

Przedsiębiorca Jerzy Ziomek wskazał, jak to będzie wyglądało w praktyce.

– Pewnie firma funkcjonowałaby podobnie – i z konstytucją i bez Konstytucji Biznesu – bo tak naprawdę firma działa przede wszystkim w oparciu o przepisy wykonawcze, które obowiązują podatnika, przedsiębiorcę – zauważył Jerzy Ziomek.

Konstytucja Biznesu w chodzi w życie w poniedziałek, jednak nie w całości. 1 lipca zaczną obowiązywać m.in. ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Natomiast 1 lutego 2019 r. w życie wchodzi art. 24 ust. Prawa przedsiębiorców, dotyczący firm wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl