Ważne badanie dla kobiet

Mammografia to jedno z najważniejszych badań, jakie powinna wykonywać każda kobieta. Pozwala ono na wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Od 1 listopada, za darmo, będą mogły badać się kobiety w przedziale wiekowym od 45 do 74 lat. Zmiany nastąpiły również w cytologii.

Nowotwory piersi to najczęściej występujące nowotwory złośliwe u kobiet na całym świecie. Regularne badania pozwalają na wczesne wykrycie zmian, tym samym, zwiększając nasze szanse na skuteczną terapię i pełne wyleczenie. Prawdopodobieństwo zachorowania rośnie z wiekiem.

– Jest to najczęstszy nowotwór złośliwy wśród kobiet w Polsce i taki, który jest na drugim miejscu, jeżeli chodzi o śmiertelność. Wygrywa z nim jedynie rak płuca – wskazała Agata Leszczak, lekarz.

Właśnie dlatego ważne jest regularne sprawdzanie swojego stanu zdrowia. A badać można się samemu.

– Jest to badanie, które powinny wykonywać kobiety co miesiąc, najlepiej tuż po miesiączce, albo, jeżeli już nie miesiączkują, to wyznaczyć sobie jakiś jeden termin, ponieważ dzięki dokładnemu badaniu można o wiele szybciej wychwycić zmiany, zanim będą one na tyle zaawansowane, że będą już widoczne gołym okiem – zaznaczyła Agata Leszczak.

Choć badać można się samemu, to warto także skorzystać z mammografii. Polskie Towarzystwo Onkologiczne zaleca, by kobiety między 40. a 50. rokiem życia wykonywały badanie co dwa lata, kobiety starsze – nawet co rok. Warto również brać pod uwagę czynniki ryzyka, takie jak uwarunkowania genetyczne i występowanie choroby w rodzinie, wczesne pojawienie się miesiączki czy późna menopauza. Badanie jest proste i bezbolesne, dlatego nie należy się go bać.

– Jest to badanie bezbolesne, polegające na tym, że robi się zdjęcie RTG obu piersi promieniami w pionie oraz po skosie, może być nieco nieprzyjemne, ponieważ konieczne jest dociśnięcie piersi płytkami, po to, żeby jak najlepiej je uwidocznić, ale jest ono w dużej mierze nieinwazyjne – wyjaśniła Agata Leszczak.

Zaniepokoić powinno nas przede wszystkim występowanie takich objawów jak ból piersi czy też jej deformacja, ale nie tylko.

– Wypływ jakiegoś płynu z brodawki, którego być nie powinno. (…) Może być to niegojące się owrzodzenie, nadmierne ocieplenie skóry – dodała Agata Leszczak.

Również od listopada rozszerzony został program dotyczący raka szyjki macicy. Bezpłatna cytologia przysługuje już kobietom w wieku od 25. do 64. lat. Dane Krajowego Rejestru Nowotworów niepokoją. Badanie cytologiczne wykonuje zaledwie 27 procent Polek, a ponad 40 procent zdiagnozowanych przypadków raka szyjki macicy jest już w zaawansowanym stadium. Nie zwlekajmy zatem z podjęciem decyzji o badaniach profilaktycznych, bo to właśnie profilaktyka jest najskuteczniejszą formą walki z nowotworami.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl