fot. PAP/EPA

Watykan: W niedzielę rozpocznie się synod poświęcony rodzinie

Jutro w Rzymie rozpocznie się synod poświęcony rodzinie. Poprzedzi go dzisiejsze czuwanie modlitewne na Placu św. Piotra. Tematem XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów jest „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

W specjalnym stanowisku przed synodem polscy księża biskupi podkreśli, że małżeństwo i rodzina są jednym z najcenniejszych dóbr ludzkich. Równocześnie dziękują Bogu za to, że w naszej ojczyźnie jest tyle zdrowych rodzin, które troszczą się o wierność swojemu powołaniu.

– Nie do przecenienia jest świadectwo szczęśliwych małżonków, którzy dzielą się swoim doświadczeniem – także tym niekiedy bolesnym.  Dzielą się doświadczeniem wychodzenia z różnych prób. Oni, o wiele lepiej niż osoby duchowne, mogą pomóc stając blisko małżonków przeżywających swoje trudności, kryzysy – powiedział ks. bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Księża biskupi bardzo mocno zaznaczyli, że szczególną troską duszpasterską muszą być otoczone także związki niesakramentalne oraz osoby samotne. Księża biskupi zachęcają także małżonków do otwarcia się na życie i apelują o troskę o rodziny ubogie i potrzebujące. W Rzymie polski Episkopat będą reprezentować: ks. abp Stanisław Gądecki, ks. aby Henryk Hoser oraz ks. bp Jan Wątroba.

W gronie 51 audytorów synodu znalazło się małżeństwo z Polski.

– Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, ale równocześnie zobowiązani tym, że Ojciec Święty mianował nas audytorami synodu. (…) Chcemy to czego nas życie nauczyło, w miarę możności przekazać i dać jeśli będzie to tylko pożyteczne – zaznaczyli Jadwiga i Jacek Pulikowscy.

Jadwiga i Jacek Pulikowscy od kilkudziesięciu lat pomagają małżeństwom przeżywającym kryzysy i prowadzą kursy przedmałżeńskie. Są autorami wielu publikacji o małżeństwie i rodzinie.

– Ludzie, którzy odchodzą od wiary, od przykazań, od praktyk religijnych, modlitwy, rozwodzą się setki razy częściej niż ci, którzy trwają przy wierze, Bogu, sakramentach – zwrócił uwagę Jacek Pulikowski.

Większość problemów z jakimi obecnie zmagają się małżeństwa i rodziny są konsekwencją kryzysu wiary i osoby ludzkiej. „Ludzie w swoim życiu przestali się kierować rozumem w życiu i nie potrafią użyć w sposób wolny swojej woli, żeby iść za rozumem” – podkreślił Jacek Pulikowski.

– Człowiek, który jest niedojrzały, który nie panuje nad sobą oczywiście nie jest w stanie stworzyć głębokiej, dozgonnej więzi. Nie może być darem z siebie, ponieważ siebie nie posiada – mówił Jacek Pulikowski.

Dlatego tak ważne jest towarzyszenie młodym ludziom we wzrastaniu do małżeństwa i rodziny.

– Jesteśmy wszyscy, poczynając od duszpasterzy, od wszystkich odpowiedzialnych za duszpasterstwo rodzin wezwani do doskonalenia tych metod, tych sposobów towarzyszenia ludziom w drodze do małżeństwa, a potem w małżeństwie i w rodzinie – powiedział ks. bp Jan Wątroba.

Synod o rodzinie otworzy w niedziele uroczysta Msza Święta, której będzie przewodniczyć Ojciec Święty Franciszek. W trakcie obrad synodu w Bazylice Matki Bożej Większej będzie cały czas prowadzona modlitwa przy relikwiach św. Teresy od Dzieciątka Jezus i jej błogosławionych rodziców Zelii i Ludwika Martinów. 18 października Ojciec Święty ogłosi ich świętymi.

Synod Biskupów nt. rodziny zakończy się 25 października.


TV Trwam News/RIRM

drukuj