Watykan: Papież przyjmie prezydenta Korei Południowej 18 października

Papież Franciszek przyjmie 18 października na audiencji prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina – ogłosił we wtorek Watykan. Wcześniej w Seulu poinformowano, że Mun przekaże papieżowi zaproszenie od przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una do Pjongjangu.

Datę audiencji dla prezydenta Korei Południowej podał watykański rzecznik Greg Burke. Wraz z tą informacją przekazano też, że dzień wcześniej sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin odprawi w bazylice świętego Piotra Mszę św. o Pokój na Półwyspie Koreańskim. Weźmie w niej udział prezydent Mun.

Burke nie odniósł się do zaproszenia od przywódcy Korei Północnej. O tym, że zostanie ono skierowane podczas wizyty prezydenta Muna poinformowała jego kancelaria.

„Przewodniczący Kim powiedział, że >>gorąco przywita papieża, jeśli odwiedzi Pjongjang<<„ – powiedział rzecznik Pałacu Prezydenckiego w Seulu Kim Uj Kiom na konferencji prasowej poświęconej podróży Muna do Europy.

Prezydent Mun ma wówczas przekazać zaproszenie od Kima papieżowi Franciszkowi – wyjaśnił rzecznik, cytowany przez południowokoreańską agencję Yonhap.

Rzecznik dodał, że podczas spotkania z papieżem Mun będzie zabiegał o jego błogosławieństwo i wsparcie dla pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim. Przedyskutuje też z papieżem Franciszkiem dalszą współpracę pomiędzy Koreą Płd. a Watykanem.

PAP/RIRM

drukuj