Papież modlił się za ofiary pożarów i mrozów w USA i ataku islamistów w RŚA

Papież Franciszek modlił się za ofiary pożarów w Kalifornii i ataku zimy na wschodzie USA oraz za zabitych w ataku islamistów w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA). Mówił też, że obchodzony w niedzielę Światowy Dzień Ubogich krzewi miłosierdzie w społeczeństwie.

Zwracając się do tysięcy wiernych podczas południowego niedzielnego spotkania w Watykanie Papież powiedział: „Specjalną modlitwę kieruję za wszystkich dotkniętych przez pożary trawiące Kalifornię, a także za ofiary mrozu na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Niech Pan przyjmie w pokoju zmarłych, pocieszy rodziny i wspiera tych, którzy niosą pomoc”.

W pożarach w Kalifornii zginęło co najmniej 76 osób, a ok. 500 uważa się za zaginione.

W czasie spotkania na modlitwie Anioł Pański Franciszek mówił też o ataku na prowadzony przez Kościół katolicki obóz uchodźców w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie z rąk islamskich bojowników zginęło ponad 40 osób.

„Z bólem przyjąłem wiadomość o masakrze, do jakiej doszło dwa dni temu w obozie dla uchodźców w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie zginęło także dwóch księży” – powiedział Papież.

„Temu narodowi, tak bardzo mi bliskiemu, gdzie otworzyłem pierwsze Drzwi Święte w Roku Miłosierdzia, wyrażam całą moją bliskość i miłość” – mówił Franciszek i wezwał do modlitwy o to, aby ustała przemoc w tym kraju, który – jak dodał – „bardzo potrzebuje pokoju”.

Papież nawiązał także do obchodzonego w niedzielę z jego inicjatywy Światowego Dnia Ubogich i dodał, że z tej okazji w watykańskiej Auli Pawła VI zje obiad z wieloma osobami potrzebującymi. Na posiłek ten, sponsorowany przez znany luksusowy rzymski hotel, zaproszono 3 tys. ubogich.

„Podobne inicjatywy modlitwy i dzielenia się są promowane w diecezjach na świecie, by wyrazić bliskość wspólnoty chrześcijańskiej z osobami żyjącymi w ubóstwie. Ten dzień, angażujący coraz więcej parafii, stowarzyszeń i ruchów kościelnych ma być znakiem nadziei i bodźcem, by stawać się narzędziami miłosierdzia w strukturze społecznej” – oświadczył Franciszek.

PAP/RIRM/TV Trwam

drukuj