fot. flickr.com

„Washington Post”: do szczytu Biden-Putin dojdzie prawdopodobnie w czerwcu

Prezydenci USA i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin, dążą do spotkania w czerwcu – pisze dziennik „Washington Post”. Do spotkania przywódców Rosji i USA ma dojść po rozmowach amerykańskiego przywódcy z sojusznikami z NATO.

Joe Biden, który powiedział, że ma nadzieję na spotkanie z Władimirem Putinem w czerwcu, ma już w swym kalendarzu na ten miesiąc zaplanowany udział w szczycie G7 w Wielkiej Brytanii w dniach 11-13 czerwca. Dzień później uda się na szczyt NATO w Brukseli.

Rosyjska gazeta „Kommiersant”, powołując się na anonimowe źródła, podała, że Biały Dom zaproponował stronie rosyjskiej zorganizowanie szczytu Biden-Putin 15 lub 16 czerwca w państwie trzecim. Gotowość do organizacji spotkania zaoferowały już Austria i Finlandia. W Helsinkach w 2018 roku odbył się poprzedni szczyt na najwyższym szczeblu. Stronę amerykańską reprezentował wtedy Donald Trump.

„Chociaż stosunki amerykańsko-rosyjskie stają się coraz bardziej wrogie, to istnieją pewne obszary potencjalnej współpracy: kontrola zbrojeń jądrowych, porozumienie nuklearne z Iranem, kwestia Korei Północnej i stabilności w Afganistanie po wycofaniu się sił USA” – pisze „Washington Post”.

Liberalny dziennik zauważa także, że Władimir Putin wziął udział w wirtualnym szczycie klimatycznym, który odbył się w zeszłym miesiącu z inicjatywy Białego Domu.

W ocenie amerykańskiej gazety rosyjski przywódca może jednak pozostać nieugięty w sprawach Ukrainy oraz więzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Biały Dom i Kreml różni także mocno stosunek do Alaksandra Łukaszenki czy Baszara al-Asada.

Od czasu objęcia prezydentury przez Joe Bidena regularnie dochodzi do sporów między Moskwą a Waszyngtonem. W kwietniu gospodarz Białego Domu nazwał Władimira Putina „zabójcą”. Stany Zjednoczone stanowczo potępiły też koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, deklarując swoje poparcie dla władz w Kijowie.

Mimo to nowy przywódca USA nie ukrywa, że widzi pola do współpracy z Kremlem tam, gdzie jest „wspólny interes”. Zaproponował Władomirowi Putinowi spotkanie w państwie trzecim – poza granicami Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Nieprzyjazne działania Moskwy mają się jednak spotykać ze zdecydowaną odpowiedzią Waszyngtonu i za taką Biały Dom uznaje ogłoszony w kwietniu szeroki pakiet sankcji, m.in. za cyberataki oraz ingerowanie w proces wyboczy. Jednocześnie Departament Stanu USA nie poszerzył sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2 o firmy europejskie, o co apelują w Kongresie zarówno Republikanie, jak i Demokraci.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl