„Washington Examiner”: Powinno się przenieść amerykańskie wojsko z Niemiec do Polski

Prezydent USA powinien przenieść amerykańskie wojsko stacjonujące w Niemczech do Polski – ocenia konserwatywny tygodnik „Washington Examiner”. Według autora artykułu, rezygnacja przez kanclerz Niemiec z dotrzymania obietnicy i zwiększenia wydatków Niemiec na obronę to zdrada NATO.

Angela Merkel miała zdradzić go zawierając umowę koalicyjną z SPD. Mowa w niej tylko o odpowiednim wkładzie w Sojusz, a nie o zobowiązaniu się do wydatków na obronę zgodnie z doktryną Sojuszu – w wysokości 2 proc. PKB.

Autor artykułu pisze, że Sojusz potrzebuje lepszej, bardziej wydolnej armii, a teraz żadna ilość skarg USA nie polepszy sytuacji. Mogą tego dokonać tylko czyny i dlatego Stany Zjednoczone powinny przenieść swoje jednostki do Polski.

Takie głosy zza oceanu pozytywnie odbiera poseł Michał Jach. Przewodniczący komisji obrony mówi, że po raz kolejny pokazują one niezadowolone USA z polityki oszczędzania niektórych krajów, głównie Niemiec, na obronności.

– Niemcy, jako najsilniejsze państwo w Europie, odgrywające bardzo istotną rolę, powinny dawać przykład wszystkim, jak należy dbać o nasze wspólne bezpieczeństwo europejskie. Skoro Niemcy uważają się za lidera Unii Europejskiej, to powinny wyznaczać kierunki w zapewnieniu bezpieczeństwa militarnego i strategicznego dla całej Unii. Dobrze, że pojawiają się tak mocno krytyczne opinie publicystów czy ekspertów na temat niewywiązywania się przez niektórych sojuszników NATO z zobowiązań dotyczących wydatkowania środków budżetu na obronę narodową – zaznacza Michał Jach.

Niemcy do ubiegłego tygodnia zobowiązywały się do zwiększenia nakładów na obronność do 2 proc. PKB do 2024 r. Obecnie przeznaczają na nią ok. 1,3 proc. Zakładane przez NATO 2 proc. PKB na armię przeznacza z kolei Polska, która chce również dojść do poziomu 2,5 proc. PKB.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl