Warszawa: Uroczystości upamiętniające Powstanie Warszawskie w przeddzień 74. rocznicy jego wybuchu

Msza św. polowa, Apel Poległych i koncert „Sierpniowa miłość” – złożą się na uroczystości odbywające się dziś, w przeddzień 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. W obchodach przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich weźmie udział prezydent Polski Andrzej Duda.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

Historyk Piotr Boroń mówi, że dziś bohaterom Powstania należy się szacunek i cześć.

– 63 dni – bardzo tragiczne dni. Z początku sukcesy, mimo słabego uzbrojenia. Potem straszne wydarzenia, włącznie z przedzieraniem się kanałami, strasznymi masakrami wśród ludności cywilnej, bowiem wymordowano ponad 200 tys. cywilów. Musimy brać pod uwagę też to, że gdyby Polacy nie rozpoczęli powstania, to Niemcy używaliby ich do budowy umocnień, to Rosjanie bombardowaliby Warszawę. Bardzo skomplikowane oceniać dziś Powstanie Warszawskie, ale chwała bohaterom – zaznacza Piotr Boroń.

O godz. 18.00 przy pomniku Powstania Warszawskiego sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Następnie odbędzie się Apel Poległych. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta Polski.

Dzisiejszą część obchodów zakończy koncert „Sierpniowa miłość”. Kanwą opowieści przedstawionej podczas koncertu będą historie małżeństw, które były zawierane w trakcie Powstania. Takich ślubów było 250. Za obrączki służyły wtedy kółka od firanek.

 

 

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl