Warszawa uczci 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

W Warszawie odbędą się dziś centralne uroczystości upamiętniające 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Weźmie w nich udział m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W intencji uczestników Powstania w katedrze polowej o godz. 18.00 sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Józefa Guzdka z  Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.

Po Eucharystii i przemarszu na Cytadelę odbędzie się uroczysty Apel pod Krzyżem i Głazem Pamięci Romualda Traugutta.

Historyk, prof. Jan Wiesław Wysocki, prezes Instytutu Piłsudskiego, podkreślił, że Powstanie Styczniowe jest bardzo ważne w najnowszej historii Polski.

– Kiedyś ktoś powiedział, że od mogiły żołnierza nie można odchodzić z pochyloną, zmartwioną głową. Od mogiły żołnierskiej odchodzi się z dumą, z poczuciem spełnionego obowiązku. Przy tym Krzyżu Traugutta zawieszono w okresie międzywojennym Krzyż Niepodległości – na znak, że oni wszyscy, którzy polegli, są uhonorowani najwyższym ówczesnym odznaczeniem i mają to znamię poświęcenia dla niepodległej. Dziś musimy przypominać, że te same wartości nas dzisiaj zobowiązują i mamy – także w czasie pokoju i spokoju – o nich pamiętać i być im wierni – podkreśla prof. Jan Wiesław Wysocki.

Powstanie rozpoczęło się 22. stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Uznawane jest za największe powstanie narodowe. Mimo klęski miało ogromny wpływ na dążenia niepodległościowe Polaków. Według  historyków podczas Powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a siły polskie liczyły w sumie ok. 200 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl