PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: Trwają negocjacje związkowców ze stroną rządową ws. podwyżek dla nauczycieli

Troje nauczycieli z oświatowej „Solidarności” rozpoczęło głodówkę w budynku Kuratorium Oświaty w Krakowie. Jednocześnie w Warszawie spotykają się związkowcy ze stroną rządową.

Nauczyciele domagają się znacznego wzrostu wynagrodzeń. Ich zdaniem wdrażane obecnie podwyżki są zbyt niskie. ZNP idzie najdalej, chce aż 1000 zł. A w ciągu dwóch lat pensje pedagogów wzrosną o ponad 16 proc. Od 11 marca trwa protest okupacyjny małopolskiego kuratorium oświaty. Związkowcy chcą, aby przyjechał do nich przedstawiciel rządu.

Olga Zielińska, rzecznik prasowy oświatowej „Solidarności”, podkreśliła, że głodówka to efekt pomijania osób protestujących w Krakowie.

– Nawet nie zastanawiamy się nad tym, czy ten dzisiejszy dzień przyniesie efekty dla nas korzystne i satysfakcjonujące. Dla nas nie jest istotne kiedy, gdzie zostaną podjęte satysfakcjonujące dla nauczycieli decyzje. My po prostu czekamy na dobrą wolę ze strony rządu, bo tak naprawdę na razie nie można mówić o dobrej woli, skoro nikt do nas się nie zwrócił, nie przyjechał i nie podjął rozmów – powiedziała Olga Zielińska.

W Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie trwa nadzwyczajne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego ws. podwyżek nauczycieli.

Delegacji rządowej przewodniczy wicepremier Beata Szydło.

– Jesteśmy w trakcie realizowania programu podwyżek dla nauczycieli. Od kwietnia 2018 roku są realizowane podwyżki dla pracowników oświaty i to jest na pewno priorytet naszego rządu i pan premier Mateusz Morawiecki mówi o tym, że chce rozmawiać o kolejnych możliwościach, ale teraz nadszedł taki czas, że dla polskiego rządu priorytetem są uczniowie – stwierdziła wicepremier.

ZNP zapowiada strajk na 8 dzień kwietnia. Kilka dni później odbędą się egzaminy gimnazjalny i ósmoklasisty. 6 maja z kolei rozpoczną się matury.

RIRM

drukuj