Warszawa: samorządy przesłały ponad połowę projektów uchwał ws. sieci szkół

Do kuratorium oświaty w Warszawie wpłynęła dotąd ponad połowa projektów uchwał, dostosowujących sieć szkolną do reformy edukacji. Na przyjęcie uchwał samorządy mają czas do końca marca, wcześniej musi je zaopiniować kurator.

Samorządy, które jeszcze nie złożyły projektów uchwał, mają na to czas do 9 marca. Kuratorium jak dotąd zaopiniowało 64 uchwały, w tym 50 pozytywnie.

Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty, podkreśla, że zmiany dot. sieci szkół nie będą tylko zmianami szyldu, ale znacząco wpłyną na poprawę jakości szkół, a głównym celem reformy jest dostosowanie szkolnictwa zawodowego do zmieniającego się rynku pracy.

Na Mazowszu w ciągu ostatnich trzech lat szkoły zawodowe i technika cieszyły się dużą popularnością, wybierała je prawie połowa uczniów – zaznacza Aurelia Michałowska.

– Jeśli chodzi o technikum, to najchętniej – bo ponad 8600 osób – wybierało techników informatyków. Na drugim miejscu to był technik żywienia i usług gastronomicznych – ponad 6300 uczniów ich wybierało. Na trzecim miejscu – technik ekonomista, 4500 osób. Jeśli chodzi o zasadnicze szkoły zawodowe, to na pierwszym miejscu wybierany był zawód mechanika pojazdów samochodowych – ponad 3200 osób. Na drugim miejscu kucharz – 2700 osób, i fryzjer – ok. 1500 uczniów – poinformowała Aurelia Michałowska.

Reforma oświaty wchodzi w życie w roku szkolnym 2017/2018. W jej wyniku z systemu szkolnego znikną gimnazja, a przywrócone zostaną: 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea ogólnokształcące, 5-letnie technika. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych pojawią się dwustopniowe szkoły branżowe.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl