By Agence de presse Meurisse - This image comes from Gallica Digital Library and is available under the digital ID btv1b9055554h/f1, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16065979

Warszawa: konferencja programowa Ruchu Europa Schumana

„Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Roberta Szumana” – pod takim hasłem w Warszawie odbyła się konferencja programowa Ruchu Europa Szumana, który postuluje, aby wspólnota europejska powróciła do wartości chrześcijańskich, na których została zbudowana.

Robert Szuman był jednym z ojców założycieli Unii Europejskiej. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

– Widział tę Europę jako zjednoczenie narodów, wspólnotę. Nie jako quasi państwo, nie jako federację, nie jako unię. Tak naprawdę dzisiaj widzimy, że Europa od tych korzeni odchodzi – akcentował Rajmund Klonowski z Instytutu Myśli Schumana.

Wewnątrz Unii Europejskiej trwa debata nad przyszłością Wspólnoty. Środowiska liberalno – lewicowe chcą realizować wizję komunisty Altiero Spinellego, który również był ojcem założycielem Unii Europejskiej. Jego celem było jednak stworzenie superpaństwa, bez granic i narodów, oraz bez wartości chrześcijańskich.

– To jest po prostu realizowanie tej ideologii, która niszczy chrześcijaństwo, która w ogóle nie chce mieć nic wspólnego z chrześcijaństwem. Widzimy to już dokoła. To ideologia, która będzie skutecznie budować superpaństwo zastraszając różne kraje; Polskę, Węgry i inne – wskazywał prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytut Myśli Schumana.

Bruksela próbuje cały czas zawłaszczać kolejne kompetencje państw członkowskich. Przykładem są naciski Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

To pokazuje, że konieczne są zmiany i powrót do korzeni wspólnoty – podkreślała Karolina Pawłowska z Instytutu Ordo Iuris.

– Wszystko to, by Unia Europejska nie była ciałem stricte politycznym, żeby nie była forpocztą dla skrajnie radykalnych ruchów, czy dla określonej opcji politycznej, ale by była organizacją, która rzeczywiście służy współpracy między państwami. Tak, by nie narzucać sobie wzajemnie jakie rozwiązania są w danym państwie najlepsze, to dotyczy również sądownictwa – akcentowała Karolina Pawłowska.

Instytut Myśli Schumana dąży do stworzenia międzynarodowego ruchu, który wskazałby właściwą ścieżkę zmian Wspólnoty i zapewnił powrót Unii Europejskiej do wartości chrześcijańskich.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl