PAP/Rafał Guz

Walka o władzę w Platformie Obywatelskiej

Platforma Obywatelska zorganizowała pierwszą i jedyną debatę wszystkich kandydatów na przewodniczącego partii. Spotkanie było zamknięte dla mediów.

O stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej ubiega się pięciu kandydatów. W sobotę po raz pierwszy i ostatni wzięli udział we wspólnej, bezpośredniej debacie.

https://twitter.com/joannamucha/status/1218552434152353794

„Bardzo udana debata! Dziękuję moim kontrkandydatom i wszystkim, którzy przyszli, żeby zadać nam pytania i posłuchać naszych propozycji. Ciekawe, na kogo zagłosuje małopolska Platforma” – oświadczyła kandydatka na szefową partii poseł Joanna Mucha.

O fotel lidera powalczą także senator Bogdan Zdrojewski oraz poseł Borys Budka.

– Wszystko wskazuje na to, że największą popularnością cieszy się obecnie Borys Budka i to on ma największe szanse, aby z tego maratonu wyjść zwycięsko – mówił politolog Marcin Krzyżanowski.

Wszyscy walczą jednak do końca. W wewnątrzpartyjnych wyborach startują także posłowie Tomasz Siemoniak i Bartłomiej Sienkiewicz.

„I po debacie. Zero osobistych wycieczek, walka na pomysły i polityczną wyobraźnię. Świetna publiczność punktująca oklaskami wystąpienia. Dziękuję organizatorom, publiczności i moim konkurentom. Szkoda, że nie było transmisji. To był pokaz demokratycznej partii odpowiedzialności” – napisał na Twitterze Bartłomiej Sienkiewicz.

Trudno jednak mówić o odpowiedzialności w tak newralgicznym momencie polskiej polityki.

– Członkowie partii są skupieni na kampanii, ale nie tej prezydenckiej, tylko tej na przewodniczącego partii, to na pewno rozprasza – wskazał politolog Marcin Krzyżanowski.

Właśnie z tego powodu europoseł Bartosz Arłukowicz zrezygnował z walki o fotel przewodniczącego PO.

– Uznaję za rozsądne i konieczne to, żeby wybory wewnętrzne w Platformie Obywatelskiej zakończyły się już w pierwszej turze. Uważam, że jest to niezwykle ważne, żebyśmy wszyscy razem mogli stanąć obok Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i ruszyć w tę najważniejszą dla Polski i dla nas wszystkich kampanię – mówił.

Jednak krajowi politycy Platformy zajmują się obecnie wewnętrzną walką. To osłabia kandydatkę Małgorzatę Kidawę-Błońską – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek.

– Tak po ludzku rzecz ujmując, koledzy partyjni pani wicemarszałek Sejmu wydają się robić jej krzywdę. Urządzają sobie wyścigi na fotel przewodniczącego Platformy Obywatelskiej zapominając jakby o tym, że to Kidawa-Błońska walczy o elekcję na fotel prezydenta RP – podkreślił poseł PiS.

Pierwsza tura wyborów na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej odbędzie się 25 stycznia.

TV Trwam News

drukuj