Warszawa: IV Konferencja Smoleńska

W Warszawie odbyła się IV Konferencja Smoleńska. Tematem spotkania były: „Aspekty techniczne, medyczne, socjologiczne i prawne związane ze zniszczeniem samolotu TU-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku”. W debacie wzięło udział kilkudziesięciu naukowców z kraju i zagranicy. Wśród nich, m.in. prof. Wiesław Binienda, który połączył się z uczestnikami za pomocą internetu. 

Konferencja została podzielona na trzy bloki tematyczne, w ramach których wygłoszono 16 referatów. Na początku dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca prezydenta, odczytała list Andrzeja Dudy skierowany do uczestników spotkania. Prezydent stwierdził w nim, że dotychczasowa praca naukowców to „cenny i znaczący dorobek”. Wstępny referat, wygłosił prof. Piotr Witakowski.

Głos zabrał także prof. Mariusz Ziółkowski, archeolog z UW. Zwrócił uwagę m.in. na niejasności związane z pracami Rosjan na terenie katastrofy.


Pobierz

Pobierz

Natalia Wojtanowska z UJ mówiła o nieprawidłowościach i naruszeniach prawa w związku z organizacją wizyty i działaniach po katastrofie. Wskazała na szereg błędów m.in. MON-u, MSZ-u, czy BOR.

– Biuro Ochrony Rządu dopuściło się szeregu uchybień i zaniedbań w związku z zabezpieczeniem lotu 10 kwietnia 2010 roku. Formacja, która była odpowiedzialna za zabezpieczenie, popełniła karygodny błąd nie przeprowadzając rekonesansu lotniska i tras przejazdu. Lotnisko było nieczynne, wojskowe, w złym stanie, bez instalacji, która mogła naprowadzać samolot. Ponadto BOR, wynikające z art. 11 ustawy o BOR, m.in. nie dokonało zabezpieczenia sanitarnego, medycznego, biochemicznego, pirotechniczno-radiologicznego. Znanym faktem jest, że na terytorium lotnika w Smoleńsku nie było polskich funkcjonariuszy BOR – wypunktowała Natalia Wojtanowska.   

Wręczono wyróżnienia prelegentom, a następnie odbyła się dyskusja z udziałem dziennikarzy. IV Konferencja Smoleńska podsumowała wyniki badań naukowych uzyskane podczas trzech poprzednich spotkań.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl