W. Waszczykowski o orzeczeniu TSUE ws. wieku emerytalnego sędziów: Odnoszenie się do czegoś, czego nie ma, jest absurdem

Odnoszenie się do czegoś, czego nie ma jest absurdem tak europoseł Witold Waszczykowski ocenił orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. wieku emerytalnego sędziów.

Chodzi o ustawę o ustroju sądów powszechnych z lipca 2017 roku. Zgodnie z nią wiek przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów został obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

Regulacje zaskarżyła Komisja Europejska. Polska zmieniła przepisy, jednak Bruksela swojej skargi nie wycofała. Dziś TSUE uznał, że zapisy ustawy ws. wieku emerytalnego sędziów są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

Europoseł Witold Waszczykowski, były szef polskiej dyplomacji, potwierdził, że przepisy, jakie analizował unijny trybunał, w Polsce nie istnieją.

Te przepisy zostały przez Polskę zmienione i one nie obowiązują. W związku z tym odnoszenie się do nieistniejących przepisów przez TSUE jest zadziwiającym działaniem. Takie przepisy w Polsce nie funkcjonują, ponieważ polski rząd to prawo zmienił. W związku z tym odnoszenie się do czegoś, czego nie ma, jest absurdem – powiedział Witold Waszczykowski.

Europoseł dodał, że KE nie ma podstaw prawnych do ingerencji w wewnętrzne sprawy państw członkowskich jak praworządność.

Polityk podkreślił, że kwestia wymiaru sprawiedliwości nie jest ujęta w żadnym traktacie europejskim.

RIRM

drukuj