Autorstwa Oryginalnym przesyłającym był Blofeld of SPECTRE z angielskiej Wikipedii - Na Commons przeniósł z en.wikipedia użytkownik Hunadam., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4683561

W Warszawie upamiętniony zostanie Sługa Boży János Esterházy  

W Warszawie odbędą się dziś uroczystości upamiętniające Sługę Bożego Jánosa Esterházyego. W tym roku przypada 120. rocznica urodzin polityka, męczennika systemu komunistycznego, który w czasie II wojny światowej ratował m.in. Żydów od zagłady.

Uroczystości upamiętniające Sługę Bożego Jánosa Esterházyego rozpoczną się wczesnym popołudniem przed kościołem bł. Władysława z Gielniowa na warszawskim Ursynowie. Przedstawiciele najwyższych władz państwowych, IPN-u, a także ambasador Węgier złożą wieńce przed pomnikiem Jánosa Esterházyego. Następnie sprawowana będzie Eucharystia w intencji beatyfikacji Sługi Bożego. Mszy świętej będzie przewodniczył ks. bp. Michał Janocha.

János Esterházy był wybitną postacią życia społecznego i politycznego Europy Środkowej. Wiele osób zauważa, że był świętym człowiekiem. Red. Grzegorz Górny, publicysta, podkreślił, że jako polityk kierował się on miłością w życiu publicznym.

– Przede wszystkim był przykładem katolickiego polityka. Dla niego polityka była, tak jak to definiował Arystoteles: „Rozumną troską o dobro wspólne”. Stanowiła ona też coś więcej, bo była dawaniem świadectwa i wcielaniem ideałów chrześcijańskich w życie publiczne – powiedział red. Grzegorz Górny.

János Esterházy miał polskie korzenie. Jego matką była Elżbieta Tarnowska, córka rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisława Tarnowskiego. János Esterházy zmarł w 1957 r. w ciężkim więzieniu w Mírovie w opinii świętości. W maju 2009 r. prezydent Polski, Lech Kaczyński przyznał pośmiertnie politykowi order Polonia Restituta.

Proces beatyfikacyjny Jánosa Esterházyego rozpoczął się dwa lata temu w Krakowie. Zainicjował go ks. abp. Marek Jędraszaewski, metropolita krakowski.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl