fot. flickr.com

[TYLKO U NAS] Prof. J. Szaflik: Jaskra to podstępna choroba, która przynosi nieodwracalne zmiany

Jaskra to niezwykle podstępna choroba. W 90 proc. przypadków nie daje objawów. Jeśli pacjent nie podda się przesiewowemu badaniu okulistycznemu, to choroba będzie postępować niezauważona aż do momentu, kiedy będzie bardzo zaawansowana. Zmiany, które występują w przebiegu jaskry, są nieodwracalne – zaznaczył prof. dr hab. nauk medycznych Jacek Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dobiega końca Światowy Tydzień Jaskry. W ramach kampanii na rzecz walki z chorobą zorganizowano akcję „Polscy okuliści kontra jaskra”. W wybranych gabinetach w całym kraju można było zrobić darmowe badania w tym kierunku. Ogromne znaczenie w walce z jaskrą ma wczesna diagnoza.

– To niezwykle podstępna choroba. W 90 proc. przypadków nie daje objawów. Jeśli pacjent nie podda się przesiewowemu badaniu okulistycznemu, to choroba będzie postępować niezauważona aż do momentu, kiedy będzie bardzo zaawansowana. Zmiany, które występują w przebiegu jaskry, są nieodwracalne – wyjaśnił prof. dr hab. nauk medycznych Jacek Szaflik.

W akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” wzięło udział ponad 70 placówek z 15 województw. Jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa nt. choroby oraz zwiększenie wykrywalności jaskry we wczesnych stadiach. Informacje na ten temat można znaleźć m.in. [tutaj]

– Jaskra może dotykać osób w każdym wieku. Możemy mieć nawet do czynienia z jaskrą wrodzoną, jednak najczęściej występuje ona u osób po 50. roku życia. Apelujemy, żeby wszyscy, kiedy muszą sięgnąć po okulary do czytania, skorzystali z okazji i udali się do okulisty na pełne badanie, a nie tylko dobierali okulary u optyka – zaznaczył kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Gość Radia Maryja wskazał, że „jeśli choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, będzie można zastosować szereg metod leczniczych”.

– W większości przypadków, jeśli jaskra uchwycona jest odpowiednio wcześnie, możemy naszym pacjentom zachować wzrok do końca życia. Oczywiście, jeśli przestrzegane są zalecenia i leczenie jest adekwatnie wdrożone. Natomiast, kiedy wykryjemy ją zbyt późno, to zniszczenia, które się dokonały, są nieodwracalne. Wiele jest przypadków, gdzie nie potrafimy pomóc pacjentom, bo diagnoza została postawiona zbyt późno – powiedział prof. Jacek Szaflik.

Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego podkreślił, że badaniu w szczególności „powinny poddać się osoby, u których jaskra występowała w rodzinie”.

– To są czynniki genetyczne. Nie są one jednoznacznie możliwe do określenia poprzez badanie genetyczne. Jeśli taki przypadek był w naszej rodzinie, koniecznie powinniśmy chodzić do okulisty i badać się regularnie, choćby raz na kilka lat. W takich przypadkach ryzyko jest większe – powiedział.

Cała rozmowa z prof. Jackiem Szaflikiem dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl