twitter.com/JanKasprzyk

W Warszawie upamiętniono Ryszarda Kaczorowskiego

W Warszawie upamiętniono ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, śp. Ryszarda Kaczorowskiego. W piątek minęła 102. rocznica jego urodzin.

Ryszard Kaczorowski spoczywa w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Modlitwę w jego intencji poprowadził ks. Tadeusz Aleksandrowicz. Następnie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty i zapalił znicz przy jego krypcie. Wskazał, że ostatni prezydent na uchodźstwie to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski XX w.

– Był to człowiek, który uosabiał majestat Rzeczypospolitej i przeniósł do wolnej Polski te wszystkie atrybuty niepodległej Rzeczypospolitej, które pielęgnowane były przez blisko pół wieku na emigracji w polskim Londynie. Był prezydentem w momencie niezwykle szczególnym, w momencie, kiedy Polska budziła się do wolności, budziła się do niepodległości. Doskonale rozumiał swoją rolę, rozumiał, że ma przekazać wolnej Polsce całą spuściznę, która była udziałem jego poprzedników i jego samego, spuściznę, której najważniejszym słowem i najważniejszą wartością jest niepodległość Rzeczypospolitej – mówił szef UdSKiOR.

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. Po wybuchu II wojny światowej współtworzył konspiracyjne struktury Szarych Szeregów w Białymstoku, za co został uwięziony. Po wyjściu na wolność wstąpił do armii gen. Władysława Andersa. Walczył jako żołnierz m.in. pod Monte Cassino. Po wojnie zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii, gdzie działał społecznie. W 1989 r., objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie. Zginął w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

RIRM

drukuj