W Warszawie powstanie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych

fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP/prezydent.pl

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa. Centrum powstanie na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych „Polfa” S.A. w Warszawie. Dziś z udziałem prezydenta odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum.

W swoim wystąpieniu Andrzej Duda zauważył, że zakłady Polfy są najstarszymi zakładami farmaceutycznymi w Polsce, a realizowana przez nie ambitna inwestycja ma dalekosiężne cele rozwojowe. Prezydent odniósł się też do kosztów przedsięwzięcia.

– 400 milionów złotych, które zostaje przeznaczonych na wykonanie tego wielkiego zadania, to z jednej strony ogromne fundusze, ale z drugiej strony, jeżeli weźmiemy pod uwagę cele, dla jakich realizowana jest inwestycja, to śmiało można powiedzieć, że to żadne pieniądze. Nie da się wycenić ludzkiego życia, które dzięki lekom produkowanym, opracowywanym, odkrywanym, wymyślanym – mam taką nadzieję – także w tym miejscu, będzie ratowane – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystości odczytany został list premiera Mateusza Morawieckiego. Głos w imieniu rządu zabrał też wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ma zostać uruchomione do 2023 r. Wówczas Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” będą obchodzić 200. rocznicę powstania.

RIRM

drukuj