W Tuszowie Narodowym odbyły się uroczystości 75. rocznicy śmierci gen. Sikorskiego

W Tuszowie Narodowym na podkarpaciu odbyły się obchody 75. rocznicy śmierci generała Władysława Sikorskiego. Uczestniczył w nich m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Honorowy patronat na wydarzaniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Tuszowie Narodowym. Później uczestnicy obchodów przeszli pod dom, w którym urodził się gen. Władysław Sikorski.

W specjalnym liście wystosowanym na tę okazję prezydent Andrzej Duda przypomniał, że gen. Sikorski był postacią wyjątkową i utalentowaną. Nie uchylał się od odpowiedzialności i podejmował się trudnych zadań. Był wybitnym strategiem i dyplomatą. Z kolei obecny na uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że generał Sikorski należy do grona bohaterów Polski.

– On też był jednym z tych, dzięki którym 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. On był jednym z tych, dzięki którym Polska odniosła zwycięstwo nad nawałą bolszewicką. Był wybitnym dowódcą, był wybitnym politykiem – wskazał szef resortu.

Generał Władysław Sikorski zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze 4 lipca 1943 roku. Do dziś jej okoliczności nie zostały wyjaśnione. Kilka miesięcy po jego śmierci odbyła się konferencja teherańska. Przywódcy USA, Wielkiej Brytanii oraz Rosji zdecydowali, że Polska pozostanie pod wpływem Moskwy.

– To było wydarzenie, które odcisnęło się piętnem na naszej historii, ale dziś możemy powiedzieć w pełni, że Polska jest krajem wolnym. Polska jest krajem, który sam decyduje o swojej przyszłości i teraźniejszości – powiedział Mariusz Błaszczak.

Dziś to Polacy sami decydują, co dla nas jest najważniejsze i jaki w Polsce panuje porządek – zaznaczył minister.

– Jesteśmy w Unii Europejskiej, dbamy o bezpieczeństwo Polski i Polaków. Nie ulegamy presji, tych, którzy chcieliby widzieć Polskę inną. Dzięki temu odnosimy sukcesy – akcentował minister obrony narodowej.

Mariusz Błaszczak dodał, że najważniejsze jest to, by służyć Polsce i wychowywać kolejne pokolenia w poczuciu patriotyzmu oraz miłości do Ojczyzny – tak, jak robił to generał Sikorski. W Tuszowie Narodowym znajduje się obecnie pomnik oraz izba pamięci gen. Władysława Sikorskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj