W Świdwinie wylądowali amerykańscy żołnierze
Na lotnisku w Świdwinie wylądowali w środę amerykańscy spadochroniarze z Grupy Bojowej 173. Brygady Powietrznodesantowej. „Jesteśmy uczestnikami szczególnego wydarzenia” – powiedział dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pilot Lech Majewski.
„Jesteśmy uczestnikami szczególnego wydarzenia, rozpoczynającego kolejny rozdział współpracy między siłami zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych” – powiedział generalny dowódca Sił Zbrojnych gen. broni pilot Lech Majewski.
„Jestem przekonany, że rozpoczynające się szkolenie będzie dobrą okazją do wymiany doświadczeń. Wspólne szkolenia przynoszą wymierne korzyści” – podkreślił. Ceremonia powitania rozpoczęła się od odegrania hymnów USA i Polski.
W uroczystości uczestniczą m.in. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak i ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen Mull. Kontyngent amerykańskich spadochroniarzy z Grupy Bojowej 173. Brygady Powietrznodesantowej liczy około 150 żołnierzy. Przyleciał do Polski na ćwiczenia z 6. Brygadą Powietrznodesantową z Krakowa.
Grupa Bojowa 173. Brygady Powietrznodesantowej jest wydzielonym oddziałem armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Kwatera główna jednostki znajduje się w Vincenzie we Włoszech. Jednostka brała udział w operacjach w Iraku i Afganistanie.
PAP