fot. https://twitter.com/MI_GOV_PL

W Skarżysku-Kamiennej zostanie wybudowany zbiornik retencyjny Bzin

Na rzece Kamiennej w Skarżysku-Kamiennej odbędzie się budowa zbiornika retencyjnego Bzin. Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury, przekazał, że na prace przygotowawcze związane z budową zbiornika zostanie przeznaczonych ponad 12 mln euro.

We wtorek Wody Polskie oraz władze województwa świętokrzyskiego i gminy Skarżysko podpisały porozumienie w sprawie budowy zbiornika retencyjnego Bzin na rzece Kamiennej w Skarżysku-Kamiennej.

https://twitter.com/MI_GOV_PL/status/1496121017906958338

Wiceminister infrastruktury, Grzegorz Witkowski, przypomniał, że Polska mierzy się z dużym problemem niedoboru wody. Wskazał też, że zbiornik Bzin jest jednym z elementów szerszego programu budowy zbiorników mających pomóc w odbudowie zasobów wodnych.

– Czekamy na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz na prace projektowe zbiornika Bzin. Projekt nie będzie ani największą inwestycją w ramach programu, ani najmniejszą. Zbiornik będzie bardzo kompleksowo wypełniał funkcję w miejscu, w którym będzie, czyli na rzece Kamiennej. Podpisanie porozumienia między naszymi trzema partnerami pozwoli na uruchomienie z funduszy marszałka województwa świętokrzyskiego niebagatelnej kwoty ponad 12 mln euro na pierwsze prace przygotowawcze – powiedział wiceminister Grzegorz Witkowski.

Zbiornik Bzin ma mieć przede wszystkim charakter przeciwpowodziowy i retencyjny. Będzie też spełniał funkcję energetyczną z małą elektrownią wodną i rekreacyjną.

Według wstępnych szacunków koszt budowy zbiornika może sięgnąć 100 mln zł. Akwen o powierzchni ok. 95 ha ma gromadzić około 3,3 mln metrów sześciennych wody.

RIRM

drukuj