fot. twitter/Senat RP

W Senacie odbędzie się spotkanie na temat „Ulg dla seniorów w praktyce”

W Senacie odbędzie się dzisiaj spotkanie na temat „Ulg dla seniorów w praktyce”. Obrady zorganizowano w ramach Ogólnopolskiego Dnia Seniora. Konferencję o godzinie 11.00 otworzy wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Wśród prelegentów są między innymi przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Klubów Seniora i stowarzyszeń.

Spotkanie skupi się wokół sytuacji polskich seniorów, omawiane będą programy realizowane przez rząd i samorządy. O rządowym programie „Senior plus” mówi prof. Józefa Hrynkiewicz, przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej.

– Program „Senior plus” dotyczy przede wszystkim takich instytucji, jak dzienne domy pobytu czy kluby seniora, kiedy przede wszystkim organizują się one na wsiach. Wójtowie, w kooperacji z rządem, przygotowują takie obiekty, gdzie starsze osoby, które potrzebują opieki, a ta opieka nie może być sprawowana w domu, przebywają tam cały dzień. Korzystają z posiłków, opieki, rehabilitacji, ciekawych zajęć terapeutycznych, a wieczorem czy popołudniu wracają do swojego domu – wskazuje prof. Józefa Hrynkiewicz.

Wśród wyzwań dla polityki senioralnej państwa prof. Józefa Hrynkiewicz wskazała na potrzebę wypracowania rozwiązań pomocy długoterminowej dla osób starszych, które tracą samodzielność. Chodzi tu między innymi o opiekę dla osób, które straciły sprawność fizyczną lub umysłową na przykład nie potrafią zaspokajać i jasno komunikować sowich potrzeb.

RIRM

drukuj