fot. PAP/EPA

W Rosji żałoba narodowa po katastrofie A321 na półwyspie Synaj

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w sobotę, że 1 listopada będzie dniem żałoby narodowej w związku z katastrofą rosyjskiego samolotu Airbus A321 na półwyspie Synaj, w wyniku której zginęły 224 osoby, w tym 17 dzieci – podały służby prasowe Kremla.

Putin złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy, którym ma zostać udzielona natychmiastowa pomoc ze strony rosyjskich władz.

Samolot Airbus A321 rosyjskich linii lotniczych Kogalymavia (używających także nazwy Metrojet) o numerze lotu 7K9268 wystartował w sobotę o godzinie 8.48 czasu lokalnego z egipskiego kurortu Szarm el-Szejk. Na pokładzie maszyny, lecącej do Petersburga, znajdowały się łącznie 224 osoby: 7 członków załogi, 17 dzieci i 200 dorosłych pasażerów. Byli to głównie rosyjscy turyści. Oprócz 214 obywateli rosyjskich na pokładzie było trzech Ukraińców.

Egipskie ministerstwo lotnictwa cywilnego podało, że do tej pory wydobyto z wraku ciała ponad 100 osób, w tym 17 dzieci. Na pokładzie znajdowało się 62 mężczyzn, 138 kobiet i 17 dzieci w wieku od 2 do 17 lat.

Jak informuje egipskie ministerstwo lotnictwa cywilnego, Airbus A321 zniknął z radarów na wysokości blisko 9,5 km, po ok. 23 minutach od startu. Maszyna spadła na pustyni, w górzystym terenie w pobliżu miasta Al-Arisz. Obszar ten jest miejscem dużej aktywności organizacji terrorystycznych, lecz – jak podaje Reuters – władze egipskie na razie twierdzą, że nic nie wskazuje na zamach.

PAP/RIRM

drukuj