fot. Tomasz Strąg

W  ramach akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” prezydencki minister A. Kwiatkowski udaje się do Mołdawii

Minister Adam Kwiatkowski udaje się dziś z kilkudniową wizytą do Mołdawii w ramach akcji „Pomocy Polakom na Wschodzie”. W lutym rozpoczęła się czwarta odsłona akcji. Przedstawiciele kancelarii prezydenta odwiedzili już miejscowości w okręgu lwowskim na Ukrainie.

Minister Adam Kwiatkowski podczas pobytu w Mołdawii spotka się z mieszkającymi tam Polakami. Wyjazdy są okazją do odwiedzin osób, które są często ubogie i samotne.

Podczas tych spotkań przekazywana jest pomoc rzeczowa. Jak mówił prezydencki minister mają one także na celu zwykłe spotkania z mieszkającymi tam Polakami.

– Każde z tych spotkań to taki bardzo ważny element tej naszej akcji wspierania Polaków na Wschodzie, po to spotkanie z najmłodszymi i odwiedziny tych najstarszych w ich domach. To taki dowód tego, że my o nich pamiętamy i jesteśmy im wdzięczni, że oni mogą na nas liczyć, i o tym zawsze mówi pan prezydent Andrzej Duda. Prezydent to podkreśla i to już kolejne miejscowości na tej naszej mapie, które staramy się w ramach tej akcji odwiedzać – powiedział minister Adam Kwiatkowski.

Akcja wsparcia Polaków zamieszkujących dawne Kresy II Rzeczypospolitej została zapoczątkowana w 2016 r. dzięki zaangażowaniu Polonii mieszkającej na Zachodzie. W ciągu trzech lat przedstawiciele prezydenta odwiedzili kilkadziesiąt miejscowości m.in. na: Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Litwie, Białorusi i w Kazachstanie. W tym czasie spotkali się z ponad 10 tysiącami mieszkających tam rodaków. Przekazali im ponad 22 tony żywności i artykułów sanitarnych.

RIRM

drukuj