fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie nauczycieli ma wynieść co najmniej 2600 zł brutto

Minimalne płace zasadnicze nauczycieli w 2020 roku mają wynosić co najmniej 2600 zł brutto. Ma to zapobiec sytuacji, w której nauczyciele zarabialiby mniej niż wyniesie przyszłoroczna płaca minimalna.

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej w tej sprawie jest obecnie konsultowany. Płaca minimalna w przyszłym roku ma wzrosnąć z obecnych 2250 zł do 2600 zł brutto. Tymczasem najniższa płaca zasadnicza nauczycieli wynosi dziś 2450 zł brutto i bez zmiany rozporządzenia na takim poziomie by pozostała.

Wzrost uposażeń dotyczy tylko tych nauczycieli, których płace zasadnicze byłyby niższe od płacy minimalnej. Chodzi m.in. o nauczycieli stażystów.

Szef MEN Dariusz Piontkowski mówi, że nie jest to docelowe rozwiązanie.

– To rozporządzenie nie jest systemowym, docelowym rozwiązaniem kwestii płac nauczycieli, tylko reakcją na znacznie wyższą płacę minimalną niż spodziewaliśmy się jeszcze 2-3 miesiące temu. Natomiast będziemy starali się doprowadzić do tego, aby wynagrodzenia nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego zdecydowanie rosły. Uwagi związków zawodowych o tym, że nauczyciele rozpoczynający pracę w zawodzie nauczyciela zarabiają zbyt mało, były jednymi z najczęściej pojawiających się postulatów – zaznacza minister Dariusz Piotnkowski.

ZNP tymczasem podnosi m.in., że rozporządzenie MEN zmniejszy różnice między płacami nauczycieli stażystów z magistrem a tymi z licencjatem oraz między nauczycielami na poszczególnych stopniach awansu. To w opinii związkowców spowoduje, że podnoszenie kwalifikacji stanie się nieopłacalne.

RIRM

drukuj