fot. twitter.com/KancelariaSejmu

W Przemyślu odbyły się uroczystości upamiętniające 30. rocznicę Wyborów Czerwcowych

W Przemyślu miały miejsce uroczystości rocznicowe Wyborów Czerwcowych 1989 roku. Jutro mija 30 lat od tamtych wydarzeń.

Głównym punktem uroczystości była debata historyczna w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, poświęcona wydarzeniom z 4 czerwca 1989 roku. 30 lat temu porozumienie zawarte pomiędzy „Solidarnością” a władzą komunistyczną doprowadziło do częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu. W rzeczywistości pozostawiały one niemal pełnię władzy w rękach polityków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

– To nie był kompromis polityczny zawarty z powodów geopolitycznych, tylko to było coś takiego, jak zblatowanie się – mówił europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Wspominając tamte wydarzenia, marszałek Sejmu Marek Kuchciński przywołał osobę księdza arcybiskupa Ignacego Tokarczuka, który odegrał ogromną rolę we wzmacnianiu opozycji – szczególnie tu, w Przemyślu.

– Ksiądz biskup Tokarczuk, jeszcze zanim kardynał Wojtyła został wybrany na Ojca Świętego 1978 roku, chyba w Jarosławiu, w swojej homilii podkreślał pojęcie, jak ważne jest pojęcie „Solidarności”. W pojedynkę niewiele zrobimy, ale razem to stanowimy wielką siłę – zaznaczył Marek Kuchciński.

W Przemyślu szczególnym punktem obchodów pierwszych częściowo wolnych wyborów była premiera przedruku wszystkich numerów „Strychu Kulturalnego”, podziemnego pisma, które było redagowane w podziemiu opozycyjnym przez Marka Kuchcińskiego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj