fot. pixabay.com

W Polsce wzrasta ryzyko wystąpienia pożaru

Leśnicy i strażacy biją na alarm. W lasach jest teraz bardzo sucho. Wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii.

Leśnicy patrolują lasy, sprawdzają wilgotność ściółki.

– W wyznaczonym miejscu pobieramy próbkę ściółki i suszymy ją w specjalnym urządzeniu, które nazywamy wagosuszarką. Odbywa się to dwa razy w ciągu dnia. Rano o godz. 09.00, a pomiar popołudniowy jest o godz. 13.00 – mówiła Anna Pankiewicz z Nadleśnictwa Babki.

W ostatnim czasie ściółka w lasach jest sucha jak wiór. Sucho jest także na polach – wskazali strażacy.

– Trawy są bardzo wysuszone po sezonie zimowym. Pogoda, jaką obecnie mamy, czyli jest jeszcze silny wiatr, no to mamy bardzo szybko dynamicznie rozwijający się pożar, który może osiągać prędkość rozprzestrzeniania się nawet do 30 kilometrów na godzinę – powiedział Sławomir Brand z poznańskiej komendy wojewódzkiej straży pożarnej.

Na razie zakazu wstępu do lasów jeszcze nie ma, ale to może się zmienić.

– Zakaz wstępu do lasu wprowadzamy, gdy przez trzy kolejne dni utrzymywałaby się wilgotność poniżej 10 procent mierzona rano o godz. 09.00 – podsumowała Anna Pankiewicz.

Leśnicy zaapelowali, aby nie wjeżdżać do lasu samochodami. Przypomnieli, żeby zwracać uwagę na komunikaty służb, a wypoczywając w lesie, zachować zdrowy rozsądek.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl