fot. PAP/Leszek Szymański

W Polsce rośnie zainteresowanie szkołami mundurowymi

Młodzi ludzie chcą iść „w kamasze”. Okazuje się, że klasy o profilu mundurowym to strzał w „10”. W całej Polsce rośnie zainteresowanie takimi szkołami.

Placówki, które współpracują ze służbami mundurowymi cieszą się coraz większym powodzeniem. Tak jest na przykład w Liceum Ogólnokształcącym Mundurowym „Spartakus” w Gdańsku – mówi dyrektor placówki Małgorzata Waguca–Jaczek.

– Do naszej szkoły nie można trafić przypadkowo. Trafiają tu osoby, które mają pasje militarne i chcą chodzić w mundurze z oznakami flagi, czyli z oznakami naszego państwa. Mundur zobowiązuje – zaznacza Małgorzata Waguca–Jaczek.

Jest bardzo dużo młodych ludzi, którzy potrzebują dyscypliny wojskowej i jasnych reguł – wskazuje Arkadiusz Śliwiński, komendant szkoły „Spartakus” w Gdańsku.

– Należy zwrócić uwagę na to, iż jest trend taki, że młodzi ludzie coraz częściej, coraz bardziej poważnie traktują takie słowa jak Bóg, Honor i Ojczyzna, i te cechy, te postawy patriotyczne i proobronne zaczynają być w modzie wśród młodych ludzi – mówi Arkadiusz Śliwiński.

Z roku na rok chętnych przybywa. Uczniowie biorą udział w wojskowych obozach i survivalach, a także spotykają się z zawodowymi żołnierzami.

– Mamy zajęcia z obecnie czynnym żołnierzem FORMOZY i to jest bardzo unikatowe w naszej szkole, bo tak naprawdę mało szkół ma możliwość posiadać takich nauczycieli, o takich predyspozycjach, a zwłaszcza czynnych – wskazuje Miłosz, kadet w Liceum Ogólnokształcącego Mundurowego Spartakus.

W ocenie dr. Marcina Palucha z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, to zastrzyk nowego patriotyzmu.

– Ja ze swojej strony, historyka, powiem, że taka budowa tej odpowiedniej młodzieży, która jest przygotowywana do obrony naszej Ojczyzny, do walki za naszą Ojczyznę, oby nigdy to nie nastąpiło, ale będzie wiedziała o co chodzi. Przygotowana jest pod względem pamięciowym – podkreśla dr Marcin Paluch.

W ubiegłą środę w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym odbyła się uroczystość ślubowania klas mundurowych certyfikowanych przez MON. Rangę wydarzeniu nadała obecność ministra obrony.

– To ważna chwila, dlatego że jest to potwierdzenie drogi, jaką wybraliście – mówił do młodych Mariusz Błaszczak.

Bronić wiary w Boga i honoru naszej Ojczyzny – to słowa ślubowania, do których nawiązał dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ks. Leszek Przybylski.

– Mundur, który nosicie, jest świadectwem przynależności do grona osób o szczególnych sprawnościach życiowych. Pierwszą z nich jest szacunek dla Boga i ludzi – zaznaczył podczas uroczystości ks. Leszek Przybylski.

Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym jest największą szkołą mundurową na Podkarpaciu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj