fot. pixabay.com

W Polsce od kilkunastu miesięcy mamy do czynienia z ujemnym przyrostem naturalnym. S. Szwed: Musimy podejmować dalsze działania, mające na celu zwiększenie liczby urodzeń  

W Polsce od kilkunastu miesięcy regularnie spada przyrost naturalny. Eksperci alarmują, że najprawdopodobniej jeszcze w tym roku liczba mieszkańców naszego kraju spadnie poniżej 38 mln – podaje „Nasz Dziennik”.

W pierwszych miesiącach tego roku przyrost wynosił minus 85 tys. Z kolei w maju odnotowano o 13,5 tys. więcej zgonów niż urodzeń. Był to już dwudziesty miesiąc z rzędu z ujemną wartością przyrostu naturalnego.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, podkreśla, że złą sytuację demograficzną w kraju mogą naprawić jedynie kompleksowe działania podejmowane przez polskie władze. Są one zawarte m.in. w opracowywanej przez rząd strategii demograficznej.

– Musimy podejmować kolejne działania, które ułatwią z jednej strony zakładanie rodzin, a z drugiej strony przyczynią się do wzrostu liczby urodzeń. Są to rozwiązania zarówno długofalowe – czyli programy wspierające – jak i rozwiązanie obecnie realizowane. Mowa o Programie 500 Plus oraz Wyprawce szkolnej. To także działania  zapowiadane w Polskim Ładzie dotyczące podatków oraz mieszkań – wyjaśnia Stanisław Szwed.

Strategia demograficzna zakłada też zmiany w Kodeksie pracy, mające ułatwić pracującym rodzicom opiekę nad dziećmi. W dokumencie znajdują się też m.in. propozycje dotyczące rozwoju opieki zdrowotnej, infrastruktury i usług potrzebnych rodzinom.

Obecnie w kilkunastu miastach w Polsce trwają konsultacje społeczne projektu. Łącznie zaplanowano 16 spotkań.

RIRM

drukuj