W Polsce nie będzie baz NATO?

Powstanie baz NATO w Polsce stoi pod coraz większym znakiem zapytania.  Powodem jest przygotowywanie się członków sojuszu do walki z tzw. Państwem Islamskim – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

UE i NATO po zamachach w Paryżu coraz większą uwagę poświęcają sytuacji w Syrii i Iraku. Widoczna jest także współpraca, m.in. Francji z Rosją.

Na dalszy Plan schodzi sytuacja na Ukrainie. To może spowodować, że Sojusz wycofa się z planów zwiększania swojej obecności na wschodzie Europy.

Poseł Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony, podkreśla, że NATO nie powinno weryfikować swoich planów. Jak dodaje, jest to także wyzwanie dla polskich władz.

W tej chwili świat zajmuje się kwestią Państwa Islamskiego, ale to nie powinno w sposób zasadniczy zmieniać dalekosiężnych celów sojuszu NATO. Ten sygnał powinien zintensyfikować prace Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i Ministerstwa Spraw Zagranicznych – oznajmił poseł Michał Jach.

Po aneksji Krymu i działaniach Rosji na Ukrainie, NATO zwiększyło liczebność sił szybkiego reagowania do 40 tys. osób oraz utworzyło tzw. szpice. W kilku krajach wschodniej Europy, w tym Polsce, Amerykanie planują rozmieszczenie ciężkiego sprzętu.

Na szczycie krajów Europy Środkowo-Wschodniej przywódcy państw w deklaracji końcowej napisali, że przyszłoroczny szczyt NATO w Warszawie powinien podjąć dalsze decyzje ws. zwiększenia bezpieczeństwa regionu.

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj