fot. PAP/Radek Pietruszka

W Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego

W Pałacu Prezydenckim wręczono noty identyfikacyjne członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz rodziny ofiar.

Dzięki działaniom IPN-u udało się ustalić tożsamość 16 osób pogrzebanych w bezimiennych mogiłach. Wśród osób zidentyfikowanych jest między innymi ks. Władysław Gurgacz ps. Sem, kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.

List do uczestników uroczystości skierował prezydent polski. Andrzej Duda złożył hołd niezłomnym. Przypomniał, że jest to już szósta taka uroczystość.

List prezydenta odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

– Dotąd zidentyfikowano szczątki ponad stu osób zamordowanych przez zbrodniczy, totalitarny reżim i potajemnie pogrzebanych. To wiele, bardzo wiele. Ale to też nadal dopiero początek ogromnego dzieła, które musi być kontynuowane. Rzeczpospolita jest to winna tym, którzy za wierność jej zapłacili najwyższą cenę własnego życia. Składam dzisiaj hołd wyklętym niezłomnym żołnierzom podziemia antykomunistycznego i działaczom drugiej konspiracji niepodległościowej, prześladowanym, potępionym i skazanym na zapomnienie, a jednak zwycięskim – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że odzyskanie tożsamości ofiar komunizmu to triumf prawdy. List od premiera odczytał zastępca szefa KPRM-u Paweł Szrot.

– Losy bohaterów dzisiejszego spotkania wywołują ból. Nie tylko brali oni udział w dramatycznych walkach. Brali oni udział w dramatycznych walkach, stawiali czoła dwóm totalitaryzmom, poświęcając swe życie dla ojczyzny. Najbardziej bolesna była anonimowa śmierć i pochowanie w bezimiennej mogile. Komunistyczny aparat terroru czynił wszystko, aby ich ofiara została zapomniana, aby po śmierci zadać dodatkowe cierpienia rodzinie, która nie mogła opłakać zmarłego. Dziś przywracamy naszym bohaterom imiona i pamięć. Wyrażamy najwyższy szacunek dla ich bezkompromisowej postawy – napisał w liście premier Mateusz Morawiecki.

Specjaliści IPN prowadzą działania poszukiwawczo-ekshumacyjne na terenie całej Polski i za granicą. Tylko w tym roku przebadali ponad 70 miejsc.

RIRM

drukuj