fot. PAP/Art Service 2

W Oświęcimiu otwarto wystawę „Tak daleko, tak blisko. Austria a Auschwitz”

W Oświęcimiu na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz otwarto austriacką stałą wystawę narodową. Zatytułowana jest „Tak daleko, tak blisko. Austria a Auschwitz”. Ekspozycja przybliża losy austriackich ofiar, ich udział w więźniarskim ruchu oporu, ale także zaangażowanie Austriaków w popełniane w obozie zbrodnie.

W uroczystości otwarcia austriackiej wystali narodowej wzięli udział m.in. prezydent Austrii, Alexander Van der Bellen, oraz prof. Piotr Gliński, wicepremier. Politycy wspólnie oddali hołd ofiarom niemieckiego obozu.

Wicepremier i minister kultury, prof. Piotr Gliński, podkreślił, że pamięć o wydarzeniach II wojny światowej jest naszą powinnością oraz odpowiedzialnością, którą musimy przekazywać następnym pokoleniom.

– Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Światowa opinia publiczna po prostu o tym nie wie, ale ponad 90 proc. sprawców zbrodni z okresu II wojny światowej nigdy nie poniosło żadnej kary. Wśród nich jest m.in. Heinz Reinefarth, generał SS, sprawca największej zbrodni na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. W dniach 5-7 sierpnia 1944 roku był odpowiedzialny za zamordowanie 50 tys. polskich mieszkańców, dzieci, kobiet, starców warszawskiej dzielnicy Wola. Po wojnie Heinz Reinefarth został szanowanym burmistrzem miasta Westerland i zrobił karierę polityczną jako deputowany do landtagu Szlezwik-Holsztyn. Nigdy nie poniósł żadnych konsekwencji swoich zbrodni – powiedział prof. Piotr Gliński.

Austriacka wystawa powstała w poobozowym bloku 17. Przygotował ją Narodowy Fundusz Republiki Austriackiej na rzecz Ofiar Narodowego Socjalizmu we współpracy z Muzeum Auschwitz.

Niemcy w obozie Auschwitz zgładzili co najmniej 1,1 mln osób. Spośród ok. 150 tys. deportowanych do obozu Polaków zginęła w niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl