fot. pixabay.com

W obronie majątku państwowego

„Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego zagranicznym podmiotom?” – to jedno z pytań referendalnych, na które odpowiemy przy okazji wyborów parlamentarnych 15 października.

Za niespełna miesiąc pójdziemy do urn, by wybrać naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Tego dnia będziemy mieli także okazję wypowiedzieć się w kwestiach stanowiących o naszej teraźniejszości i przyszłości.

– Referendum jest bardzo ważne, ponieważ 15 października Polacy będą mogli zdecydować w sprawach, które w tej chwili uważamy za najważniejsze dla Polski i dla przyszłości naszego kraju – dla przyszłości Polaków – powiedział Piotr Rycerski, szef gabinetu politycznego Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Wynik referendum – jak dodał Piotr Rycerski – będzie wiążący dla wszystkich przyszłych rządów.

„Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?” – tak w pełni brzmi pierwsze z czterech pytań referendalnych.

– To pytanie referendalne jest po to, żeby Polacy mogli zapobiec temu, aby nie powtórzyła się dzika prywatyzacja z lat 90-tych. Później ta prywatyzacja dokonywana była przez rząd PO i PSL w latach 2007-2015, gdzie właśnie były prywatyzowane spółki o charakterze strategicznym. My w tej chwili odwracamy ten trend, musimy odkupywać te spółki – wyjaśnił szef gabinetu politycznego Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Wyprzedaż polskiego majątku, z jaką mieliśmy do czynienia spowodowała, że w wielu strategicznych dziedzinach przestaliśmy być podmiotowi.

– Po pierwsze przypomnijmy, że przed rządami PiS-u nawet system bankowy był większościowo przejęty przez obcy kapitał; w sytuacjach kryzysowych bardzo tym systemem chwiało. Po drugie, są firmy strategiczne, takie jak chociażby Orlen, spółki gazowe, które stanowią o bezpieczeństwie energetycznym, więc w tym sensie utrwalenie tego stanu rzeczy poprzez pytania referendalne, poprzez decyzję całego społeczeństwa wydają się niezwykle ważne nie tylko na dzisiaj, ale i na przyszłość – wskazał prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog.

Kolejne pytania referendalne dotyczą wieku emerytalnego, bariery na granicy z Białorusią oraz nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl