fot. PAP/Tomasz Gzell

W Nowym Sączu powstanie Batalion Piechoty Górskiej

Powstanie nowa jednostka wojskowa – Batalion Piechoty Górskiej. Formacja wejdzie w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Nowa jednostka powstanie w Nowym Sączu. To na prośbę samych mieszkańców zostanie powołany Batalion Piechoty Górskiej.

– Spełniamy z jednej strony oczekiwania lokalnej społeczności, mieszkańców ziemi nowosądeckiej, którzy zwrócili się do nas z prośbą o przywrócenie polskiego wojska w Nowym Sączu, a z drugiej strony wzmacniamy znacząco bezpieczeństwo mieszkańców regionu i również bezpieczeństwo naszej ojczyzny – mówiła wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło.

Jak zaznaczyła, to bezpieczeństwo Polaków jest priorytetem dla rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– Nie tylko słuchamy Polaków wtedy, kiedy z nimi rozmawiamy, ale te postulaty potem stają się rzeczywistością – zaznaczyła Beata Szydło.

Mieszkańcy zebrali 30 tysięcy podpisów w sprawie utworzenia jednostki. Inicjatywę poparli także radni sejmiku małopolskiego, powołując się na tradycję strzelców podhalańskich.

– Czy my, sądeczanie, mamy prawo marzyć? Mamy nawet obowiązek, żeby być wiernym słowom honorowego obywatela miasta Nowego Sącza Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że „jeśli ci mówią, że głową muru nie przebijesz, nie wierz temu” – powiedział prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin” Jerzy Giza.

Batalion Piechoty Górskiej wejdzie w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Ta z kolei jest jedną z trzech brygad, która utworzy 18. Dywizję Zmechanizowaną. Powołana została w ubiegłym roku.

– Zależy nam na tym, żeby Polska była krajem bezpiecznym i tak jest. Wojsko liczniejsze, dobrze uzbrojone w nowoczesny sprzęt, jest gwarancją także pozycji międzynarodowej naszego kraju – zaznaczył minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Data powstania nowej jednostka oraz jej liczebność nie jest na razie znana.

TV Trwam News/RIRM

drukuj