W niedzielę patronalne święto KSM

W najbliższą niedzielę Kościół obchodzi uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. To bardzo ważny dzień dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, ponieważ przeżywa wtedy ono swoje święto patronalne.

„Święto patronalne ma na celu ukazanie, że Jezus Chrystus jest Królem we wszystkich wymiarach życia, ma zachęcać do służby oraz apostolstwa, a także uczyć jedności i tożsamości” – podkreśliła Weronika Lepucka, prezes zarządu KSM diecezji rzeszowskiej.

„To dzień, w którym czujemy szczególną jedność ze wszystkimi KSM- owiczami, a także z członkami Akcji Katolickiej, z którą wiele nas łączy. To dzień odnowienia świadomości, że wszystko co robimy w KSM-ie, robimy w imię Jezusa Chrystusa” – dodała Monika Zubowicz, prezes zarządu KSM diecezji ełckiej.

Ważnym momentem świętowania jest złożenie przyrzeczenia przez kandydatów na członków Stowarzyszenia. Młodzi ludzie w obecności księdza biskupa, kapłanów, druhen i druhów przyrzekają, że całym życie chcą wiernie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, czynić dobro ludziom oraz być dobrym członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

KSM jest organizacją, której zasadniczym celem jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości oraz zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego. KSM zrzesza młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoją młodość.

Patronami KSM-u są bł. Karolina Kózkówna i św. Stanisław Kostka.

„KSM to najlepszy sposób, by odnaleźć swoje miejsce nie tylko w grupie rówieśników w szkole bądź parafii, ale w Stowarzyszeniu tworzącym w Polsce jedną wielką rodzinę. Rodzinę ludzi młodych, gotowych całym swoim życiem >>służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie<<” – podkreślił Patryk Czech, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM.

Przykładem akcji, której cel zjednoczył w działaniu KSM w diecezjach jest „Polak z sercem”. Jej priorytetem jest pomoc Rodakom żyjącym w trudnych warunkach na Wschodzie. Zbiórka żywności, artykułów chemicznych i papierniczych dla świetlic rozpoczęła się 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, a kończy 24 listopada w święto patronalne. To dla wolontariuszy z KSM czas pełnej mobilizacji: zbierania produktów, segregowania i pakowania. Mimo, że jest to pracochłonne i czasochłonne zajęcie czują, że angażując się w akcję, w praktyce realizują zachętę Ojca Świętego Franciszka, żeby „wstać z kanapy” i zrobić coś dobrego.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ma swoją formę określoną Ewangelią, nauką Kościoła i statutem nadanym przez pasterzy, a jako wspólnota niesie treści w duchu apostolskim. Rozwijające się Stowarzyszenie w obecnej rzeczywistości jest realizacją „racji stanu” wobec Kościoła i ojczyzny, a to znaczy, że ma odpowiadać na potrzeby i rozwijać dobro wspólne. Jako wspólnota, która woła „Gotów!” jest „Bożym teraz”, a aktualnym programem na najbliższy czas staje się „Christus Vivit”, który inspiruje do budowania Polski Chrystusowej. KSM jest darem Kościoła dla młodych, a każdy, kto ten dar przyjmie będzie się rozwijał.

„Młodzieńcze Tobie mówię wstań” – podkreślił ważną rolę Stowarzyszenia i jego dzisiejszej misji ks. Andrzej Lubowicki, pełniący rolę Asystenta Generalnego KSM.

O tym, co daje przynależność do stowarzyszenia młodzi KSM–owicze opowiadają w filmie.

Więcej informacji na temat Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży uzyskają Państwo na oficjalnej stronie KSM: www.ksm.org.pl.

 

KSM/radiomaryja.pl

drukuj