fot. TV Trwam News

W najbliższą niedzielę 53. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

W najbliższą niedzielę po raz 53 będziemy przeżywać Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W tym roku hasłem przewodnim są słowa:  <<„Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4,25). Od wirtualnych wspólnot społecznościowych do wspólnot ludzkich>>.

W Polsce Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest w trzecią niedzielę września. To święto dziennikarzy i pracowników mediów. Każdego roku 24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, Ojciec Święty przygotowuje specjalne orędzie z tej okazji. Tym razem przesłaniu papieża Franciszka towarzyszy hasło: <<„Wszyscy tworzymy jedno” (Ef 4,25). Od wirtualnych wspólnot społecznościowych do wspólnot ludzkich>>. To temat niezwykle aktualny, tym bardziej, że dziś praktycznie każdy człowiek ma dostęp do sieci społecznościowych. Sieci, które zamiast budować sieć dialogu, często niosą zagrożenie.

Ksiądz biskup Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił uwagę, że niejednokrotnie poprzez media społecznościowe osłabiane są więzi społeczne, osłabiana jest także nasza kultura i piękno języka.

– Poprzez nie tylko treści, ale sposób wyrażania tych treści, język, w którym one są wyrażane, popularnie zwany hejt, który niejednokrotnie nie uwzględnia zupełnie kontekstu, rozmowy, dialogu, kiedy jest ta wymiana myśli czy też będąc komentarzem do zawartego jakiegoś tekstu, treści przekazywanych – mówił  ks. bp Artur Miziński.

Sieć społecznościowa to także zagrożenie związane z utratą naszych danych osobowych.

– To, kim ja jestem, zostaje zassane przez Internet i badania, które tu i ówdzie są podawane, które właściwie wykazują, że zwłaszcza ludziom młodym na tej prywatności nie zależy. Tak naprawdę ona się przestała liczyć – zauważył ks. prof. Marek Lis, prezes Stowarzyszenia Komunikacji Społecznej SIGNIS – Polska.

Dlatego w orędziu Ojciec Święty Franciszek zachęcił do budowania wspólnot międzyludzkich, które będą prowadziły do spotkania, do otwarcia na drugiego człowieka.

„To jest sieć, której chcemy. Sieć, która nie jest stworzona, by pochwycić w pułapkę, ale aby wyzwalać, aby strzec wspólnoty wolnych osób. Sam Kościół jest siecią utkaną przez komunię eucharystyczną, w której jedność nie opiera się na „polubieniach”, lecz na prawdzie, na „amen”, z którym każdy przylgnął do Ciała Chrystusa, przyjmując innych” – napisał Ojciec Święty Franciszek.

Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest z inicjatywy Soboru Watykańskiego II. Ustanowiony został przez papieża Pawła VI w 1967 roku.

Pełny tekst orędzia Ojca Świętego Franciszka można przeczytać [tutaj]. 

TV Trwam News/RIRM

drukuj