fot. https://www.jsw.pl/biuro-prasowe/logo-jsw-sa-i-grupy-jsw

W kwietniu JSW uruchomi pierwszą ścianę wydobywczą w kopalni Jastrzębie-Bzie

W kwietniu tego roku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zamierza uruchomić pierwszą ścianę wydobywczą w kopalni Jastrzębie-Bzie, gdzie od kilku lat trwają prace udostępniające nowe złoże węgla koksowego. Kolejna ściana zaplanowana jest na jesień tego roku – wynika z informacji JSW.

Udostępnienie części złoża węgla Bzie-Dębina to jedna ze strategicznych inwestycji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, służąca zwiększeniu wydobycia węgla koksowego. Początkowo zakładano, że pierwszy węgiel z tego rejonu pojawi się pod koniec 2021 roku. Na przeszkodzie stanęły jednak trudne warunki geologiczno-górnicze.

„Kopalnia Jastrzębie-Bzie jest przykładem, jak skomplikowane mogą być warunki dla tzw. wycięcia parceli ścianowej. Z uwagi na wystąpienie szeregu zaburzeń geologicznych, pierwszą ścianę w tej kopalni planujemy uruchomić od kwietnia br., a drugą, o ile warunki górniczo-geologiczne pozwolą, w czwartym kwartale tego roku” – poinformował wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych, Edward Paździorko.

Wiceprezes przyznał, że zmienne warunki górniczo-geologiczne – m.in. pojawienie się niestwierdzonych wcześniej zaburzeń geologicznych w niektórych złożach – negatywnie wpłynęły na ubiegłoroczny poziom produkcji w kopalniach JSW. 2021 rok spółka zamknęła produkcją rzędu 13,8 mln ton, wobec 14,4 mln ton rok wcześniej.

„Na zeszłoroczne wyniki produkcyjne, oprócz trudności natury górniczo-geologicznej, wpłynął także znaczny poziom awaryjności sprzętu i wyposażenia ścian wydobywczych. Można powiedzieć, że natura zweryfikowała zbyt duży optymizm przy tworzeniu wcześniejszych planów wydobywczych” – skomentował, podkreślając, że powołany we wrześniu ub. roku nowy zarząd JSW podjął działania naprawcze.

W efekcie w czwartym kwartale ub. roku produkcja węgla wyniosła 3,57 mln ton i była o ok. 7 proc. wyższa niż kwartał wcześniej.

„Grudzień 2021 r. był pod względem produkcyjnym najlepszym miesiącem w roku, a czwarty kwartał – najlepszym kwartałem. Taka mobilizacja załogi, przy zmienionym podejściu techniczno-operacyjnym w kopalniach, to dobry prognostyk na przyszłość” – ocenił Edward Paździorko, który spodziewa się zwiększenia produkcji węgla w 2022 r.

„Przygotowaliśmy wiarygodne plany produkcyjne, pozwalające dopasowywać się do koniunktury rynkowej i dające gwarancję pełnego wykorzystania naszych możliwości w 2022 roku i w latach następnych” – wskazał wiceprezes.

Edward Paździorko przypomniał, iż w ub. roku JSW o ok. tysiąc metrów przekroczyła zakładany plan robót przygotowawczych, czyli drążenia nowych wyrobisk.

„Ta nadwyżka robót przygotowawczych z 2021 r. oraz ambitne plany na obecny rok, zabezpieczają na odpowiednim poziomie fronty wydobywcze, wraz ze zwiększonym uzyskiem węgla koksowego” – podkreślił wiceprezes, odpowiedzialny w zarządzie JSW za sprawy produkcyjne.

Obecnie węgiel koksowy stanowi blisko 80 proc. produkcji kopalń jastrzębskiej spółki.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl